Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
24/07/2021 - 14:25

Szykuje się gratka dla miłośników poezji. Spotkanie autorskie z Adamem Ziemianin

Adam Ziemianin, uznany poeta i prozaik, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w 2018 roku będzie gościł w Nowym Sączu. Piątego sierpnia w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbędzie się spotkanie autorskie.

Organizatorem tego wydarzenia jest Urząd Miasta w Nowym Sączu. Wstęp jest wolny. Początek spotkania o godz. 17.

Ze względu na sytuację pandemiczną uczestnictwo w wydarzeniu tylko za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w siedzibie głównej Sądeckiej Biblioteki Publicznej (ul. Franciszkańska 11) lub zarezerwować (tel. 18 443-87-52 lub 443-83-02 wew. 29, e-mail: promocja@sbp.nowysacz.pl). Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Sądeckie Dni Literatury”.

Adam Ziemianin jest jednym z najciekawszych liryków współczesnych.

Warto zaznaczyć, że do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” została zgłoszona publikacja pt. „W obliczu cudów wszechświata…Studia o twórczości Adama Ziemianina” pod redakcją Piotra Borka, Marka Karwali i Romana Mazurkiewicza.

Adam Ziemianin urodził się 12 maja 1948 roku w Muszynie. Studiował polonistykę na UJ. Przez lata pracował jako dziennikarz, m.in. w „Echu Krakowa”, w „Gazecie Krakowskiej”. W swojej biografii może też śmiało zapisać, że był flisakiem na Popradzie, inwentaryzatorem, pilotem szybowcowym. Jako poeta debiutował wierszem Święty Jan Kanty z Kasiny Wielkiej w „Życiu Literackim” w lutym 1968 roku. Po siedmiu latach ukazał się w Wydawnictwie Literackim jego debiut książkowy pt. Wypogadza się nad naszym domem.

Jest znanym i uznanym poetą (wydał ponad 30 tomików poezji) i prozaikiem (cztery tomy). Jego wiersze oraz teksty śpiewane i wykonywane były przez Stare Dobre Małżeństwo, Elżbietę Adamiak, artystów z Piwnicy pod Baranami i Wolną Grupę Bukowina.

Adam Ziemian jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym w Polsce poetą nowej generacji, który kojarzony jest z Sądecczyzną, Beskidami, Doliną Popradu, no i oczywiście Muszyną.

Jest laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Literatury (1985), Wojewody Małopolskiego (1998), „Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce” Fundacji Kultury Polskiej (1999), Nagrodę im. Władysława Orkana (2008), a także dwukrotnie tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (2006, 2013). (i.michalec@sadeczanin.info, fot. Jm.)Dziękujemy za przesłanie błędu