Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/12/2022 - 13:35

Szykują w Korzennej miejsce dla wojska. Kiedy wprowadzą się żołnierze?

Jedna z kompanii 114. batalionu lekkiej piechoty niedługo pojawi się w Korzennej. W budynku, który będą wynajmować żołnierze, trwa gruntowny remont. Kiedy wprowadzą się tutaj nowi lokatorzy?

Limanowski 114. batalion lekkiej piechoty wchodzi w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego. W Korzennej pojawi się jedna z trzech kompanii. Żołnierze będą wynajmować pomieszczenia budynku przy stadionie w Korzennej. Umowa wynajmu została podpisana na co najmniej 5 lat. Zgodnie z jej warunkami, gmina musi wyremontować pomieszczenia i przygotować je na potrzeby terytorialsów.

Informowaliśmy o tym tutaj: Ośrodek kierowania WOT powstanie w Korzennej? Możliwe, że jeszcze w tym roku [WIDEO]

Dotychczas ze wspomnianych pomieszczeń przy stadionie korzystała Gminna Biblioteka Publiczna, Ośrodek Pomocy Społecznej, a także klub ULKS Korzenna i pogotowie ratunkowe. Dwie pierwsze instytucje (biblioteka i OPS) mają teraz nową siedzibę, więc część pomieszczeń stoi pusta.

Gmina Korzenna zapewnia, że klub sportowy i pogotowie ratunkowe w dalszym ciągu będą mogły zajmować dotychczasowe pomieszczenia. Już niedługo będą miały jednak nowych lokatorów – kompanię limanowskich terytorialsów.

Prace remontowe w budynku przy stadionie rozpoczęły się w pierwszych dniach grudnia. Wykonuje je firma z Nowego Sącza. Wszystko ma być gotowe pod koniec grudnia 2022 roku.

- W przetargu na modernizację obiektu złożono dwie oferty. Ostatecznie korzystniejsza okazała się propozycja firmy z Nowego Sącza, która wprawdzie zaoferowała wyższą cenę, ale lepsze warunki gwarancji. W sumie pozwoliło jej to uzyskać więcej punktów i wygrać przetarg – relacjonują pracownicy Urzędu Gminy w Korzennej.

Na parterze budynku pojawi się nowa ściana działowa, wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia na pierwszym piętrze. Pracownicy wymienią też drzwi, a niektóre przemalują. Trzeba też uzupełnić ubytki w posadzkach, ścianach i sufitach. Pomieszczenia będą pomalowane na nowo.

Gruntowny remont obejmuje też część sanitarną. W łazienkach pojawią się nowe umywalki i kabiny prysznicowe. W budynku jest już co prawda zamontowany system monitoringu, ale będzie on bardziej rozbudowany i zmodernizowany. Przedsiębiorca wykona też nowe ogrodzenie.

Cała inwestycja, realizowana na potrzeby jednej z kompanii 114. batalionu lekkiej piechoty WOT-u, pochłonie blisko 240 tysięcy złotych. Ale gmina nie martwi się, że ten koszt uszczupli jej budżet. Terytorialsi zadeklarowali się, że będą wynajmować pomieszczenia przez co najmniej 5 lat. Wydatki samorządu poniesione na remont pokryje wpływ z tytułu wynajmu.

Gmina zapowiada, że kompania pojawi się w Korzennej w przyszłym roku. Sądeczanie jednak wciąż czekają na powrót jednostki wojskowej działającej na wzór 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Zgodnie z zapowiedziami, podhalańczycy będą mieli swoje miejsce w Wojnarowej. Czytaj również: Kto dotrzyma danego słowa? Podhalańczycy muszą wrócić do Nowego Sącza

Więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej przeczytasz na następnej stronie.Dziękujemy za przesłanie błędu