Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
28/11/2022 - 14:00

Szturm polityków, ekonomistów i przedsiębiorców na Małopolskę. Startuje Forum Gospodarcze

I znowu ścieżki czołowych polityków i przedstawicieli biznesu, ekonomistów i ekspertów przecinają się w Małopolsce, gdzie wystartowało Forum Gospodarcze, młodszy brat Forum Ekonomicznego. Na dwa dni Tarnów stał się miejscem najpoważniejszych dyskusji o kluczowych problemach europejskiej gospodarki, która musi stawić czoła potężnym wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie.

- To ma być  dyskusja o kluczowych problemach europejskiej gospodarki, która jeszcze niedawno zmagała się z negatywnymi skutkami pandemicznych obostrzeń, a  teraz musi stawić czoła potężnym wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, szef rady programowej Forum Ekonomicznego.  - O współczesnych wyzwaniach rozmawiać będzie blisko czterystu gości, nie tylko z Polski, także z Ukrainy, Słowacji, Gruzji,  wśród nich są przedstawiciele sektora prywatnego, parlamentarzyści, eksperci i ekonomiści z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Czytaj też Zygmunt Berdychowski wraca z biznesem do Małopolski. Robi nowe Forum Gospodarcze

Forum Gospodarcze w Tarnowie to kilkadziesiąt debat i sesji plenarnych. Nie zabraknie też wątków dotyczących samorządów i próby odpowiedzi na pytania czy infrastruktura to klucz do rozwoju regionów.  

Nie jest przypadkiem, że to właśnie Tarnów stał się gospodarzem konferencji. Nieco większe od Nowego Sącza miasto, wraz z ościennymi gminami,  od lat współpracuje na rzecz szeroko pojętego rozwoju gospodarczego oraz inicjowania przedsięwzięć proinwestycyjnych.

To daje efekty, bo miasto może pochwalić się takimi wyróżnieniami jak Nagroda Krakowskiego Parku Technologicznego w kategorii najlepiej przygotowanych terenów inwestycyjnych.

Z danych przytoczonych przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę na łamach „Rzeczpospolitej” wynika, że w 2020 roku w Polsce odnotowano inwestycje warte 387 mld złotych. Za 26 proc. odpowiadał sektor publiczny, w tym samorządy.

Na gospodarstwa domowe, które też należy widzieć w tym kontekście, przypadło 18 proc. Inna kwestia, zauważył Ciepiela, dotyczy tego jak  przedsięwzięcia samorządów służą innym inwestycjom oraz  jak stworzyć warunki i przyciągnąć podmioty komercyjne mające swoje cele biznesowe.

czytaj też Co z tym biznesem sądeckiego Newagu i Pesy. Rynkowi rywale i gigantyczny kontrakt dla PKP Intercity  

Prezydent odwołał się do przykładu budowy przez tarnowski samorząd łącznika z A4, który nie powstał w ramach budowanej przez państwo autostrady. Jak wskazywał,  tego rodzaju inwestycje przyciągają  biznes, podobnie jak strefy aktywności gospodarczej.

Za równie ważne Roman Ciepiela uznaje inwestowanie na przykład w  instytucje kultury, parki wodne czy ścieżki rowerowe, co ma znaczenie dla poziomu życia mieszkańców.

Podczas Forum nie zabraknie też debat dotyczących tak kluczowych zagadnień jak bezpieczeństwo, energetyka,  reindustrializacja, gospodarka cyfrowa, rewolucja elektryczna w motoryzacji czy polityka klimatyczna. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu