Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
03/12/2023 - 08:40

Szturm na małopolskich terytorialsów. Kolejni żołnierze złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

Przysięgli bronić granic i niepodległości Polski, a w razie potrzeby oddać za nią życie. Małopolska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej powiększyła się o stu żołnierzy. Uroczyste wstąpienie w szeregi terytorialsów odbyło się w Nowym Targu.

Było ich  stu:  24 kobiety i 76 mężczyzn

Słowa wypowiedzieli wypowiedzieli na rynku w Nowym Targu. Zadeklarowali, że będą zawsze gotowi, zawsze blisko. Potwierdzili, że chcą służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Złożyli nawet zobowiązanie: Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.

W uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Terytorialnej udział wziął II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. - Żołnierze! Wypowiadając słowa żołnierskiej przysięgi, zobowiązaliście się bronić naszej Ojczyny. To ważny dzień, który z pewnością pozostanie na długo w Waszej pamięci. Według dewizy: „zawsze gotowi, zawsze blisko” służcie wiernie zarówno naszej Ojczyźnie, jak i społeczności lokalnej. Terytorialność jest kluczem Waszego działania.

Od teraz Waszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków. Serdecznie gratuluję tej decyzji. Służba Ojczynie to najwyższy z wyraz patriotyzmu. Gratulacje przekazuję także Waszym rodzinom. Z pewnością także dla nich to wielka duma – móc powiedzieć, że bliska im osoba wstąpiła do Wojsk Obrony Terytorialnej –  dodał  Małodziński.

- Na co dzień wykonujecie różne zawody, ale łączy was wiara w te same wartości: wola, by żyć w bezpiecznym kraju i wspierać lokalną społeczność. Miejsce dzisiejszej przysięgi – Podhale – to region silnie powiązany z tradycjami Armii Krajowej dziedziczonymi przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Historyczną Armię Krajową i współczesne Wojska Obrony Terytorialnej dzieli czas, ale i wiele łączy: misja, struktura i terytorialność w działaniu. Niech to dziedzictwo będzie dla Was źródłem siły i napełnia Was przekonaniem, że należycie do szczególnej formacji – podkreśla wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Medal od prezydenta

Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy była również okazją do wręczenia Srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę. Został on nadany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy dr. hab. Grzegorzowi Kowalskiemu za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Dekoracji dokonał II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Dr hab. Grzegorz Kowalski jest adiunktem w Zakładzie Historii Prawa Polskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Łączy pracę naukowo-dydaktyczną właśnie z terytorialną służbą wojskową.

Obecnie w szeregach 11MBOT służy około 2 tys. żołnierzy, a rekrutacja wciąż trwa. Najbliższy termin wcielenia już 10 lutego 2024 roku. ([email protected]) fot. MUW

.


Dziękujemy za przesłanie błędu