Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
13/08/2014 - 11:26

Szpitalna poradnia rehabilitacyjna ma nowy sprzęt o jakim nawet nie marzyła

Sprzęt najnowszej generacji warty prawie 300 tysięcy złotych otrzymała poradnia rehabilitacyjna Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Zakup urządzeń wsparły województwo małopolskie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz gmina Nowy Sącz. Część funduszy na ten cel wyasygnował również szpital.
Poradnia działająca od lat przy ul. Kazimierza Wielkiego, w budynku naprzeciwko głównej siedziby Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego na wymianę „nie pierwszej młodości” urządzeń do rehabilitacji czekała od dawna. Wreszcie pracujący w niej lekarze, fizjoterapeuci, masażyści, no i oczywiście pacjenci po różnych urazach przychodzący na zabiegi usprawniające doczekali się tej chwili.

Do poradni kilka tygodni temu trafił specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu sądecki szpital może wykonać te same usługi na dużo wyższym poziomie. Nowa aparatura przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych tam zabiegów, jak również da możliwość wykonywania zupełnie nowych. Poradnia otrzymała ponad dwadzieścia specjalistycznych urządzeń rehabilitacyjnych
Zakupiony sprzęt za prawie 300 tysięcy złotych już pracuje.

- Otrzymaliśmy najnowocześniejsze urządzenia do hydroterapii. Są to m.in. wanny, w których możemy wykonywać masaż wirowy rąk i nóg, kręgosłupa lędźwiowego – mówi Mariola Zelek, zastępca kierownika Zespołu Poradni Specjalistycznych - Szpital zakupił najnowocześniejszą wannę balneologiczną do masażu podwodnego, jaka jest obecnie dostępna. Wykonujemy także zabiegi z zakresu kinezyterapii. Posiadamy nowoczesny sprzęt do ćwiczeń w odciążeniu rak, nóg, stawów barkowych i biodrowych, jak również szyny do ćwiczeń biernych stawów barkowych i biodrowych.

Szpital zakupił m.in. stół „śląski” do ćwiczeń oporowych stawów kolanowych, biodrowych i skokowych. Placówka wzbogaciła się także o najnowocześniejszy stół do ćwiczeń manipulacyjnych stawów rąk i dłoni, a także urządzenia do fizykoterapii (do jonoforezy i zabiegu diadynamik).

- Posiadamy najnowocześniejszy aparat – Delta Term służący do leczenia ciepłem
– dodaje Mariola Zelek. – Takie urządzenia posiada niewiele poradni rehabilitacyjnych w Polsce. – Nasza jest ósmą przychodnią w kraju posiadająca to urządzenie. Ciepło, które ono emituje celowane jest na konkretny staw. Do gabinetu masażu otrzymaliśmy także profesjonalne leżanki do masażu, jak również aparat BOA do masażu limfatycznego.

Do całej gamy zabiegów rehabilitacyjnych świadczonych przez sądecką poradnię przy ul. Kazimierza Wielkiego dołączyły również te z zakresu krioterapii (leczenie zimnem).

Poradnia wzbogaciła się także w przenośne aparaty do rehabilitacji. Pracownicy jeżdżą do domów pacjentów i tam wykonują z nimi ćwiczenia, masaże.

- Są to aparaty dzięki, którym możemy wykonać pacjentowi laser, diadynamik i inne zabiegi rehabilitacyjne zlecone przez lekarza – dodaje pani kierownik.
Nowa aparatura zastąpiła ten „nie pierwszej” już młodości, który pracował dzięki „złotym rączkom”, których ma sądecki szpital. To właśnie ci praciwnicy błyskawicznie go naprawiali. Niektóre z nich pracowały ponad trzydzieści lat, czyli od momentu, gdy poradnia zaczęła działać.

Rocznie z zabiegów rehabilitacyjnych świadczonych przez szpitalną poradnię korzysta około 5 tysięcy pacjentów z Nowego Sącza i regionu. Dziennie wykonywanych jest przeciętnie 720 zabiegów w ramach NFZ na różnych aparatach.
Zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi, mimo, iż w Nowym Sączu jest kilka przychodni oferujących różne zabiegi rehabilitacyjne jest bardzo duże.

- Do naszej poradni ze skierowaniami od lekarza pierwszego kontaktu, albo od lekarza specjalisty zgłaszają się pacjenci z Nowego Sącza i regionu. Są to w zdecydowanej mierze osoby starsze. Część z nich przychodzi do nas od lat. Kolejki do poradni rehabilitacyjnych, co tu ukrywać, zawsze były. Także w naszej poradni ich nie uniknęliśmy. Wszystkie terminy na zabiegi typu leser magnetronic, ultradźwięki do końca tego roku są już zajęte – stwierdza kierowniczka. - Mamy wolne terminy na inne zabiegi.

Do szpitalnej poradni rehabilitacyjnej zgłaszają się pacjenci po przebytym udarze, wylewie i różnymi urazami rąk, nóg, zwyrodnieniami stawów biodrowych, barkowych, z bólem kręgosłupa.
W poradni pracuje obecnie 10 fizjoterapeutów, jedna masażystka i dwóch lekarzy – specjalista rehabilitacji ruchowej i balneolog.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni dyrekcji i osobom z administracji szpitala oraz sponsorom za to, ze mamy nareszcie nowoczesny sprzęt – dodaje Mariola Zelek. – Można powiedzieć, że pożegnaliśmy sprzęt z wieku XX, a otrzymaliśmy aparaturę na miarę XXI wieku.

Wymiana zużytego sprzętu medycznego na nowy nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie projektu przez województwo małopolskiego. Ze środków PEFRON sądecki szpital otrzymał dofinansowanie.
Kilka miesięcy temu dyrektor szpitala Artur Puszko zwrócił się też do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka z prośbą o wsparcie tego projektu. Ta prośba padła na podatny grunt.

- Z PFRON otrzymaliśmy na zakup wyposażenia poradni rehabilitacyjnej kwotę ponad 115 tys. złotych – mówi Elżbieta Jasińska, koordynator Zespołu ds. Sprzedaży sądeckiego szpitala. – Do przedsięwzięcia dołożyło się także miasto Nowy Sącz, wspierając to zadanie kwotą 100 tysięcy złotych, a 75 tys. złotych dołożyliśmy z własnego budżetu.

W poradni rehabilitacyjnej pojawił się nowy sprzęt, ale pomieszczenia, w których z zabiegów korzystają pacjenci, czy główna poczekalnia na pierwszym piętrze budynku prosi się niestety o gruntowny remont.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu