Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
08/08/2019 - 07:05

Szok! Nowy Sącz ma najwięcej złodziei i kryminalistów w całym kraju?

To wprost nie do uwierzenia. Nowy Sącz zajmuje pierwsze miejsce na czarnej liście miast na prawach powiatu i powiatów, w których jest najwięcej przestępstw w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Czarna lista, na której króluje Nowy Sącz, obejmuje dane z pierwszej połowy 2019 roku. GUS zestawił statystyki dotyczące powiatów i miast na prawach powiatu. Wynik jest zatrważający. To w stolicy Sądecczyzny dochodzi do największej liczby przestępstw w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

Czytaj też Nowy Sącz: miasto kryminalistów i złodziei. Sądecka policja komentuje dane GUS

Jakie dane stanowią dla Urzędu punkt odniesienia i kto ich dostarcza – pytamy  Karolinę Banaszek, rzecznika prasowego GUS.

- Źródłem informacji zamieszczonych w Banku Danych Lokalnych GUS jest Komenda Główna Policji. Publikujemy i porównujemy dane na temat przestępstw stwierdzonych przez Policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych - wyjaśnia rzeczniczka.

W pierwszej połowie tego roku w Nowym Sączu zanotowano 614 takich przypadków. To prawie sześć razy więcej niż średnia krajowa, która wynosi około 110 przestępstw na 10 tysięcy mieszkańców.

W liczącym 84 tys. mieszkańców mieście odnotowano w sumie 5158 przypadków naruszenia prawa. Co ciekawe, 3930 popełnionych przestępstw miało charakter gospodarczy, a 1144 – kryminalny. Dane GUS obejmują 380 powiatów, w tym 66 miast na prawach powiatu, czyli między innymi  dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Czytaj też Okradł swojego pracodawcę. Zabrał z firmy sprzęt warty 230 tys. zł  

Sądecka policja, donosi Radio Kraków, na razie danych GUS nie komentuje, a prezydent Ludomir Handzel,  nie widzi w tych statystyce powodów do niepokoju. Jak informuje rozgłośnia, jego zdaniem poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców jest wysokie, a sądeccy policjanci notują też wysoką wykrywalność przestępstw.

Czytaj też Zabił, bo lekarz odesłał go do domu? Co się wydarzyło w sądeckim psychiatryku 

A jaka jest wasza opinia na ten temat?

Zdaniem Handzla poczucie bezpieczeństwa w mieście ma poprawić otwarty niedawno posterunek policji w rynku i budowa nowego komisariatu w jednej z dzielnic, co miasto ma w planach.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)