Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
05/03/2020 - 15:00

Sześć autobusów na gaz wyjedzie na ulice Nowego Sącza. Kiedy?

Jesienią na ulice Nowego Sącza wyjedzie sześć nowych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Ich dostawcą jest firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Dzisiaj w budynku nowego dworca autobusowego MPK została podpisana umowa na zakup tych pojazdów.

Zakup sześciu autobusów jest ostatnią częścią zrealizowanego już w dużej mierze projektu pn. "Przebudowa węzła przesiadkowego pełniącego rolę dworca autobusowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wraz z budową infrastruktury niezbędnej do obsługi osób korzystających z transportu zbiorowego". Przypomnijmy, że w wspomniany projekt angażowały się miasto Nowy Sącz i gmina Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca MPK w Nowym Sączu, zostało jeszcze zakupionych 30 nowych, ekologicznych autobusów niskopodłogowych.

Przypomnijmy, że projekt obejmował jeszcze dostawę dwóch autobusów elektrycznych wraz z budową dwóch stacji do ładowania. Takie miały być wybudowane w zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego oraz u zbiegu ulic Sucharskiego i Nowochruślickiej. W tym ostatnim miejscu miała stanąć też stacja szybkiego ładowania autobusów wraz ze stacją transformatorową. Firma, która miała realizować tę umowę, nie wywiązała się z niej. Dostawca zerwał umowę. Sądeckie MPK zwróciło się wtedy do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, będącego jednostką finansującą wspomniany projekt o dokonanie w nim zmiany rzeczowej. Urząd wydał zgodę, aby w zamian za dwa autobusy elektryczne dla Nowego Sącza zakupić sześć autobusów na sprężony gaz ziemny. Został ogłoszony przetarg na zakup takich pojazdów i wygrała go firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem.

Dzisiaj w oddanej do użytku w ubiegłym roku siedzibie dworca autobusowego MPK w Nowym Sączu została z przedstawicielem firmy podpisana stosowna umowa.

Prezes spółki MPK Jerzy Leszczyński powiedział, że jest przekonany, że sześć nowych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym wyjedzie na ulice Nowego Sącza jesienią tego roku.

Czytaj także: Sześć autobusów na gaz będzie jeździło po Nowym Sączu

- W trakcie tworzenia specyfikacji do tego przetargu braliśmy pod uwagę nie tylko cenę, która jest znaczącym i kluczowym elementem przy wyborze oferenta, ale oprócz tego firma musiała spełnić inne, preferowane przez spółkę warunki techniczne. Duży nacisk kładliśmy na aspekt ekonomiczny, między innymi na to, ile pojazdy zużywają paliwa i jaki jest koszt eksploatacji. Braliśmy także pod uwagę czynnik ekologiczny, czyli kwestię emisji spalin – mówi Jerzy Leszczyński, prezes MPK w Nowym Sączu. – Braliśmy także pod uwagę także wysokość autobusu. Miało to ogromne znaczenie, bo autobusy na gaz będą kursowały na liniach, gdzie są wiadukty, które mają ograniczoną wysokość. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Mam nadzieję, że wszystkie zapisy zawarte w tej umowie zostaną spełnione i pojazdy zostaną dostarczone zgodnie z terminem.

Prezydent Ludomir Handzel podkreślił, że będą to autobusy ekologiczne, niskoemisyjne, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Czytaj także: Nowy Sącz: gdzie są te obiecane autobusy elektryczne? [ZDJĘCIA]

- Jest to kolejny krok w walce o czyste powietrze w Nowym Sączu i regionie – podkreślił gospodarz miasta. – Nowe autobusy podnoszą standard obsługi pasażera. Bardzo się cieszę, że podpisujemy umowę z polską firmą na dostawę pierwszej partii autobusów. Mam nadzieję, że ten projekt będziemy kontynuowali w latach następnych.

Przedstawiciel firmy Solaris na Polskę południową Rafał Zajas przyznał, że po wielu latach startowania w przetargach na dostawę autobusów dla Nowego Sącza udało się nareszcie wygrać przetarg.

- Będą to pierwsze, nowe autobusy naszej marki w Nowym Sączu – powiedział Rafał Zajas. - Autobusy mają wysokość, taką, jak w specyfikacji przetargowej, więc z łatwością wpiszą się w infrastrukturę drogową. Są niskopodłogowe, posiadają dużą liczbę miejsc, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, system wi – fi, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych. Nowością będzie także to, że dwoje drzwi będzie się otwierało na zewnątrz pojazdu. Dołożę starań, aby sześć autobusów dotarło do Nowego Sącza na przełomie sierpnia i września tego roku.

Potem pojazdy będą musiały przejść jeszcze procedurę odbiorową. Autobusy, powinny wyjechać na ulice Nowego Sącza pod koniec września.

- Mamy nadzieję, że termin dostawy tych pojazdów zostanie dochowany – dodaje prezes Leszczyński. Dlaczego zdecydowaliśmy się kupić autobusy na gaz? Autobus elektryczny jest prawie dwa razy droższy od tego z silnikiem na sprężony gaz ziemny.

Oferta firmy, która została wybrana wyniosła prawie 9 mln zł. (brutto) za sześć autobusów. 20 proc. kosztów ponosi spółka MPK, a 80 proc. stanowi dofinansowanie z unijnego projektu.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, firma Solaris Bus & Coach.

Sześć autobusów MPK na gaz wyjedzie na ulice Nowego Sącza. Kiedy?
Jesienią na ulice Nowego Sącza wyjedzie sześć nowych autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Ich dostawcą jest firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Dzisiaj w budynku nowego dworca autobusowego MPK została podpisana umowa na zakup tych pojazdów.


Dziękujemy za przesłanie błędu