Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/12/2020 - 16:55

Szczepionka na koronawirusa: pierwsi Małopolanie już ją dostali

Do Polski dotarła pierwsza dostawa szczepionek przeciwko COVID 19. To około 10 tysięcy dawek. Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego pierwsi Małopolanie zostaną zaszczepieni na COVID 19 już jutro (27 grudnia). Akcja szczepień ruszy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, czyli placówce, która od początku trwania pandemii była szpitalem jednoimiennym, do którego trafiali pacjenci zakażeni koronawirusem.

Pierwsza  dostawa szczepionek (około 10 tysięcy dawek) dotarła do Polski dzisiaj nad ranem i trafiła do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd samochodami dostawczymi szczepionki zostały rozwiezione do hurtowni między innymi w: Warszawie, Toruniu, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na swoim Facebooku, że jest to „wielki krok w walce z epidemią”.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Sobota, 26 grudnia 2020

- Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" – czytamy w jego wpisie.

Pierwsza zaszczepiona ma na imię Krystyna i jest oddziałową opiekującą się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego pierwsi Małopolanie zostaną zaszczepieni na COVID 19 już jutro (27 grudnia). Akcja szczepień ruszy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, czyli placówce, która od początku trwania pandemii była szpitalem jednoimiennym, do którego trafiali pacjenci zakażeni koronawirusem.

Czytaj także: Koronawirusowy raport z regionu: gdzie najwięcej nowych zachorowań?

- Pierwsza osoba zostanie zaszczepiona o godz. 9.00 – podaje biuro prasowe wojewody małopolskiego. Szczepionki przeciwko COVID 19 mają trafić do ponad 70 szpitali węzłowych w całym kraju. Jednym z nich jest też Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Jak informowała nas przed świętami Agnieszka Zelek-Rachtan, rzeczniczka sądeckiego szpitala, szczepienia w tej placówce medycznej najprawdopodobniej rozpoczną się  w niedzielę (27 grudnia) lub dzień późnej, w poniedziałek.

- Wszystko zależy od tego, o której godzinie w niedzielę, Agencja Rezerw Materiałowych dostarczy zamówione szczepionki – mówiła rzeczniczka sadeckiego szpitala. W pierwszej, zerowej turze chęć zaszczepienia się zadeklarowało, na razie 388 pracowników sądeckiego szpitala (personel – między innymi lekarze, pielęgniarki, położne, salowe i inne osoby). Chęć zaszczepienia się  w pierwszej turze też 676 osób z innych uprawnionych instytucji.

- W pierwszym rzucie, w pierwszej dostawie do sądeckiego szpitala ma dotrzeć siedemdziesiąt pięć szczepionek – dodaje rzeczniczka szpitala. – Szczepienia zostaną rozplanowane na cztery dni. Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 miliona dawek. By szczepionka była skuteczna, należy drugą dawkę przyjąć po 3-4 tygodniach.

Kto będzie szczepiony na koronawirusa w ramach tzw. etapu "0"?

  • pracownicy szpitala węzłowego,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów,
  • personel niemedyczny, czyli administracyjny, pomocniczy (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych placówek.

[email protected], fot. IM., żródło: biuro prasowe wojewody małopolskiego, fb/KPRM







Dziękujemy za przesłanie błędu