Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
31/12/2012 - 11:43

Szampańsko, niekoniecznie hucznie – policja i straż apeluje o rozsądek

Każdego roku w noc sylwestrową dochodzi do niebezpiecznych wypadków z użyciem materiałów pirotechnicznych. – Apelujemy o rozsądek, a przynajmniej dokładne czytanie instrukcji – zaleca Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.
Dla wielu sylwestrowiczów fajerwerki są nieodłącznym elementem zabawy. Policja i straż pożarna apelują o rozsądek. Niewłaściwe użycie środków pirotechnicznych grozi poparzeniami, a nawet trwałym kalectwem. 
- Rozsądek musimy zachować już na etapie zakupu, należy zwracać uwagę na to, by materiały pirotechniczne były opatrzone instrukcją w języku polskim i dokładnie sprawdzić czy opakowanie nie jest uszkodzone – podkreśla Paweł Motyka z komendy miejskiej PSP w Nowym Sączu.
Wyniki prowadzonych kontroli pokazują zaniedbania wiążą się z brakiem odpowiedniego zabezpieczenia fajerwerków. Materiały pirotechniczne należy kupować tylko z legalnych źródeł. W dużych obiektach handlowych powinny być sprzedawane w wydzielonych, oznakowanych stoiskach.
- Przypominam, że materiały takie mogą używać tylko osoby dorosłe, absolutnie nie po użyciu alkoholu, bo wtedy robimy się śmielsi i mniej ostrożni, co może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Zabronione jest używanie materiałów pirotechnicznych w tłumie – dodaje Motyka.
Jak przypomina rzecznik KMP w Nowym Sączu zgodnie z treścią ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wnoszenie na zabawę materiałów pirotechnicznych, jest zabronione.
- Każda osoba która wniesie lub będzie posiadała na imprezie masowej broń, wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat pięciu – przestrzega Iwona Grzebyk – Dulak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.


ED
Fot. arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu