Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/04/2013 - 10:04

Święto Baców rozpoczęło Międzynarodowy Redyk Karpacki

Bacowie, juhasi, pasterze i czabani zebrali się w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, by z Błogosławieństwem Bożym rozpocząć letni sezon wypasu owiec. Do swoich bacówek i szałasów zabrali poświęconą wodę i szczapy do rozpalenia pierwszej watry w kolibach.Podobnie zainaugurowali Redyk karpacki górale śląscy w Istebnej.
Niedzielne uroczystości 21 kwietnia w Ludźmierzu miały wyjątkowy charakter, bowiem wzięli w nich udział nie tylko bacowie z Polski, ale również z Ukrainy, Słowacji, Czech i Rumunii, krajów uczestniczących w projekcie "Redyk Karpacki - Transhumance 2013". Uczestnicy uroczystości otrzymali list z Kancelarii Prezydenta RP, w którym czytamy: Cieszę się, że przypominają Państwo o pięknej kulturze Wołochów, o ich tradycyjnych pasterskich wędrówkach. To niezwykle ważne, że podtrzymują Państwo pamięć o dziedzictwie, które nie tylko wpływa na kształtowanie tożsamości mieszkańców Karpat, ale wzbudza też zainteresowanie wśród wszystkich miłośników gór. To również okazja do przypomnienia sobie wagi obrzędów odbywających się od kwietnia do września, od dnia świętego Wojciecha aż po dzień św. Michała Archanioła.
11 maja z Rumunii wyruszy stado owiec liczące około 600 sztuk, pilnowane przez 5 baców, po jednym z każdego kraju, biorącego udział w Redyku Karpackim. W ciągu ponad 100 dni przejdą 1200 kilometrów łukiem Karpat przez 5 państw, przypominając o wołoskich korzeniach tradycji pasterskiej. Trasę zakończą we wrześniu w Czechach, na Morawach. Z początkiem lipca przekroczą granicę ukraińsko-polską w Bieszczadach, w Wołosatem i przez prawie dwa miesiące będą wędrować po drogach i bezdrożach południowej Polski. Pokonają Beskid Niski, Sądecki, Pieniny, Gorce, Spisz, Podhale, Tatry, Orawę, Beskid Żywiecki i na Śląsku Cieszyńskim przekroczą granicę z Czechami. Dziennie będą pokonywać około 15 kilometrów. Na każdym postoju będą się odbywały ogniska, koncerty i spotkania z miejscowymi mieszkańcami. Sporo czasu Redyk Karpacki spędzi na Ziemi Gorlickiej i Sądeckiej. Jak informują koordynatorzy lokalni Redyku Robert Łętowski i Jarek Buczek, 19 lipca będzie w Regetowie, a 7 sierpnia opuści Gorce, przejdzie na Spisz i dalej na Podhale. 9 sierpnia ma być już w Zakopanem.
O szczegółowej trasie Redyku Karpackiego będziemy jeszcze niejednokrotnie informować.

Jan Gabrukiewicz
Fot. arch. organizatorów
 






Dziękujemy za przesłanie błędu