Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/10/2012 - 10:36

Światła na rowery! Im więcej tym lepiej - zmiana przepisów

8 października br weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Skorzystają na niej przede wszystkim rowerzyści.
W myśl nowych zapisów, jeśli pogoda na to pozwala (czyli jest dobra i niczym nie ograniczona widoczność), nie trzeba wozić ze sobą przedniego oświetlenia. Oznacza to, że można zostawić je w domu czy schować choćby do kieszeni. Należy go obowiązkowo używać w momencie pogorszenia warunków na drodze, czy też po zmroku. Obowiązkowe jest przy tym nadal posiadanie tylnego czerwonego oświetlenia odblaskowego, zamontowanego na stałe.
Dotychczas przednie lampki musiały świecić światłem ciągłym, zaś tylnie mogły świecić tak samo lub migać. Przepisy, które weszły w życie w ostatni poniedziałek, dopuszczają migające lampki tak z przodu, jak i z tyłu pojazdu.
Inna zmiana dotyczy wysokości, na której można montować oświetlenie. Od teraz może ono znajdować się od 25 do nawet i 150 cm powyżej poziomu jezdni. W ten sposób zalegalizowano lampki mocowane do osi kół rowerowych oraz oświetlenie montowane na kierownicach wielu jednośladów. Przepisy nie zabraniają używania większej ilości świateł. Oprócz tych z przodu i z tyłu można też doświetlać się poprzez montaż światłe na kierownicach czy używanie opon odblaskowych.
Reasumując: od teraz każdy rower powinien posiadać z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej. Musi mieć także co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej z tyłu oraz co najmniej jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt. Poza tym rower powinien mieć przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz posiadać sygnał dźwiękowy o dźwięku, który nie jest przeraźliwy.
- Ta nowelizacja dopuszcza możliwość, by rowerzysta poprzez oznakowanie swojego pojazdu, w tym wypadku oświetlenie, był lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu - komentuje Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, podinspektor Andrzej Krok. - Światło migające może być stosowane od teraz także z przodu, co pozwoli odróżnić jednoślad z potoku innych pojazdów na drodze. Zarówno to, jak i inne elementy odblaskowe przyczynią się na pewno do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Nie zapominajmy, że im wcześniej zostają oni zauważeni przez kierujących samochodem, tym więcej jest na podjęcie odpowiedniego manewru - podkreśla naczelnik Krok.

Zygmunt Gołąb
fot. DT







Dziękujemy za przesłanie błędu