Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
12/03/2018 - 16:25

Strzelcy wrócą na Sądecczyznę? Samorządy przyjmują apel o powrót elitarnej jednostki [ZDJĘCIA]

Coraz więcej samorządów w regionie popiera inicjatywę powrotu na Sądecczyznę 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. – Powinno się to przełożyć na nowe miejsca pracy, a także inwestycje, dzięki którym miasto odzyska, część rangi utraconej kiedyś, w wyniku zmian w administracji państwowej i samorządowej – mówił dzisiaj Zygmunt Berdychowski, prezes Fundacji Sądeckiej, zachęcając samorządowców z Sądecczyzny do poparcia apelu w sprawie ponownej lokalizacji w mieście jednostki wojskowej odwołującej się do tradycji 1 PSP.

Apel poparło już wiele samorządów m.in. Sejmik Województwa Małopolskiego, Rada Miasta Nowego Sącza, Rada Powiatu Nowosądeckiego, a także gminy Kamionka Wielka, Korzenna, Gródek n/Dunajcem, Łącko, Stary Sącz i Krynica-Zdrój. Apel ma poprzeć również Rada Powiatu limanowskiego i samorządy z terenu Limanowszczyzny.

- Jest to, zaznaczam inicjatywa ponadpartyjna – mówił dzisiaj Zygmunt Berdychowski. – Po utracie przez Nowy Sącz statusu województwa ubyło w mieście dużo miejsc pracy. To, co działo się z Sanepidem, czy Pogotowiem Ratunkowym było tylko dopełnieniem pewnego procesu. Grzechem z naszej strony byłaby bierność w sytuacji, w której minister obrony narodowej i rząd deklarują zwiększenie stanu liczebnego sił zbrojnych o sto procent, a my nie zabralibyśmy głosu, że niewielka część wspomnianych sił powinna być zlokalizowana w Nowym Sączu.

Teraz ważne jest zebranie podpisów w gminach podkreślał prezes Fundacji Sądeckiej. Chodzi o przekonanie decydentów, że jest społeczna akceptacja przywrócenia wojska w Nowym Sączu.

Apel trafi wkrótce do parafii, zarządów osiedli i sołtysów na terenie powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego.

1 Pułk Strzelców Podhalańskich stanowiący część dywizji górskiej II RP był jednostką wyjątkową i elitarną. Stacjonował on w mieście w okresie międzywojennym. W latach 1918-20 wsławił się w walkach na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim, Małopolsce oraz wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. w ramach II Brygady Górskiej Pułk walczył w obronie Nowego Sącza.

- Z tego powodu jesteśmy winni podjąć tę inicjatywę – mówił prezes Fundacji Sądeckiej.

[email protected], fot. IM.

Powiat apel o powrót Podhalańczyków
Apel o powrót Podhalańczyków


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)