Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
27/09/2023 - 00:30

Straszne sceny w jednej z nowosądeckich szkół. Uczennica próbowała popełnić samobójstwo

Niewyobrażalna tragedia. Uczennica jednej z nowosądeckich szkół próbowała popełnić samobójstwo. Gdy ją znaleźli, była nieprzytomna. Jak na razie nie wiadomo, co wpłynęło na jej decyzję, że próbowała zrobić coś tak strasznego.

Te dramatyczne sceny rozegrały się w poniedziałkowy poranek, po godzinie ósmej, w jednej ze szkół znajdujących się na terenie Nowego Sącza. Z relacji naszych Czytelników wynika, że nastoletnia uczennica próbowała popełnić samobójstwo. Gdy została znaleziona, była nieprzytomna. Opiekunowie natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe. O całym zdarzeniu została poinformowana również policja. 

Zobacz też Zasnął za kierownicą. Po chwili na drodze rozegrał się dramat [ZDJĘCIA]

Niestety, nie wiemy, jak ciężki jest stan nastoletniej uczennicy i co wpłynęło na jej decyzję. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z rzeczniczką sądeckiej policji, która jedynie potwierdziła nam, że funkcjonariusze podejmowali interwencję w jednej ze szkół na Sądecczyźnie, jednak z uwagi na dobro rodziny i dziecka nie zdradza żadnych dodatkowych informacji. 

- Każdy przypadek aktu samobójczego jest inny i niesie za sobą inną historię - wyjaśniała jakiś czas temu na łamach naszego portalu Magdalena Wajda, psycholog i dyrektor Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej WSB-NLU. - Dlatego nie jest łatwo jednoznacznie wyodrębnić przyczyny, które prowadzą do śmierci wśród młodych ludzi. Z punktu widzenia wiedzy psychologicznej można jednak wyróżnić czynniki ryzyka. 

Nawet najdrobniejsze niepowodzenie może urosnąć do wielkiej porażki. Kształtująca się osobowość adolescenta sprawia, że jest on niezwykle wrażliwy, bardzo podatny na sugestie i wpływy innych osób. Towarzyszą mu częste zmiany nastrojów, od euforii do stanów depresyjnych. Warto zaznaczyć, że dorastający człowiek bardzo krytycznie patrzy na siebie. Jeśli coś mu nie wychodzi, to nie stosuje wobec siebie taryfy ulgowej, tylko postrzega siebie jako bezwartościowego. 

Rodzicom nawet nie przychodzi do głowy, że jakaś błahostka dokonała takiego spustoszenia w samoocenie ich dziecka. Wówczas zaczyna ono widzieć tylko zjawiska negatywne i jest rozczarowane. W takich sytuacjach nagle nastolatek preferuje postawę wycofania, dystansu i żyje w poczuciu głębokiego osamotnienia. To subiektywne poczucie bywa tak trudne i niosące ból, że urasta w skrajnych przypadkach do roli głównego życiowego problemu mogącego skłonić go do najgorszego, czyli samobójstwa.

Samobójstwo jako forma zwrócenia na siebie uwagi. Zamach na własne życie dokonany przez młodego człowieka ma być próbą zasygnalizowania faktu, iż nie radzi już on sobie z przeżywanymi emocjami i problemami i ma za zadanie wywołać reakcję wśród osób, które są dla niego znaczące. Bywa też tak, że decyzja o samobójstwie stanowi prymitywną, impulsywną reakcję na krótkie spięcie - np. w sytuacji zagrażającej kary ze strony rodziców czy kompromitacji. W takich sytuacjach próba odebrania sobie życia może stanowić akt demonstracyjny lub teatralny.

Zobacz też Zadzwonił i powiedział, że potrzebuje pomocy, potem kontakt się urwał. Trwa dramatyczny wyścig z czasem 

W domach, gdzie rodzice nie chwalą swoich dzieci, wytykają błędy i stosują więcej kar niż nagród, wzrasta dziecko, które czuje, że w swojej rodzinie nic nie znaczy. Powoduje to, że towarzyszy mu przekonanie, iż nie jest w stanie stawić czoła trudnym sytuacjom, które go spotykają. Nie wierzy w siebie, czuje się zdany na łaskę losu. Wówczas może się okazać, że w głowie takiego dziecka samobójstwo będzie stanowiło jedyną możliwą ucieczkę od problemów.

Dzieci, które były wychowywane przez nadopiekuńczych rodziców, nie radzą sobie z porażkami. Wydawać by się mogło, że miłość jest najlepszym lekarstwem na problemy i samotność. Niestety, jeśli jest ona zaborcza, może się okazać, że dojrzewający człowiek będzie miał problem w określeniu tego, kim jest. Nie będzie potrafił wyznaczyć sobie swoich celów, a sposób jego funkcjonowania i myślenia będzie narzucony przez rodziców. Natomiast nadmierna ochrona dziecka, wychowywanie go z dala od problemów i wyręczanie go z pewnością nie przygotuje go do tego, żeby stawić czoła życiowym wyzwaniom.    

Młodzieńcza depresja wpływa na zaburzenie aktywności młodego człowieka. Niewątpliwie jednym z najbardziej przeważających czynników wpływających na akt samobójczy jest depresja. Zagrożenie aktem samobójczym jest szczególnie wysokie na początku jej wystąpienia, jednak dane wskazują na to, że samobójstwo jest bardziej prawdopodobne, gdy człowiek wychodzi z depresji, niż w okresie jej największego nasilenia. Dzieje się tak dlatego, że chory jest bardziej gotowy do działania, ma więcej energii, może więc zrealizować swoje zamiary i podjąć próbę samobójczą.

Również cechy osobowości mogą zwieszać ryzyko popełnienia samobójstwa. Na pewno możemy tutaj zaliczyć obniżoną samoocenę, która wiąże się z negatywnym obrazem siebie i brakiem wiary w swoje umiejętności. Dodatkowo, możemy również wspomnieć tu o perfekcjonizmie, który powoduje, że doznający porażki młody człowiek zaczyna czynić sobie wyrzuty i obwinia się o niepowodzenia.

Zobacz też Straszny wypadek w Przydonicy. Lekarze walczą o życie 12-letniej dziewczynki

Agresja, wrogość, impulsywność bardzo często pchają młodych ludzi do dramatycznych w skutkach decyzji. Brak im refleksji i rozwagi w działaniu. W grupie ryzyka na pewno znajdują się również dzieci i młodzież, którzy są nadmiernie uczuciowi, przeżywają często skrajne emocje, nie potrafią radzić sobie ze stresem. Nie maja wsparcia najbliższych, dlatego czują się samotni, zagubieni i bezradni.   

Wszechogarniający hejt w sieci może tak bardzo dotknąć młodego człowieka, że zaczyna planować swoją śmierć. Innymi, również istotnymi powodami, dla których młodzi ludzie decydują się odebrać sobie życie to między innymi nękanie i przemoc ze strony grupy rówieśniczej, nie tylko w formie dokuczania, wyśmiewania czy przemocy fizycznej, ale co raz częściej w formie cyberprzemocy.

Znalazłeś się w kryzysie i nie jesteś w stanie sobie sam poradzić? Fachowcy od pomocy w rozwiązywaniu problemów czekają na Ciebie. Wystarczy tylko zadzwonić:

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12  

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01. (Fot. Ilustracyjna RG)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu