Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
14/12/2022 - 08:30

Straszna trucizna żywi się mrozem w Nowym Sączu

Przez mróz i brak wiatru nieruchoma, brudna mgła wisi nad Nowym Sączem. I znowu nie ma czym oddychać. I znowu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. We wtorek zdrowiej będzie zostać w domu. Smogowy alarm obowiązuje też w powiecie nowosądeckim i limanowskim.

Smog znowu wisi nad naszym regionem .Ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności albo zaburzenia układu krążenia  powinni dziś unikać wychodzenia na dłużej z domu. Przy tego rodzaju dolegliwościach najlepiej też trzymać leki w pogotowi

Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, takich jak kozy, piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła  - czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

czytaj też Straszna śmierć w Beskidach. Znaleźli ich zakopanych w śniegu 

Jaka dawka trucizny wdziera się w nasze płuca? Dopuszczalny poziom pyłu PM 10 zawierającego rakotwórcze benzopireny wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. I znowu budzą grozę wskazania stacji pomiarowej przy ulicy Nadbrzeżnej w Nowym Sączu w godzinach wieczornych, kiedy spada temperatura i wszyscy dokładają do pieca.

Najgorzej jest wieczorem. W wtorek o dziewiętnastej stężenie pyłu PM10 wynosiło 117,4 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalny poziom wynosi 50 mikrogramów.

czytaj też Nie widzieli go od kilku dni. W niedzielę znaleźli jego zwłoki i martwego psa 

Jeszcze blisko dwa lata kopciuchy będą legalnie funkcjonowały w Małopolsce. Na razie niepowodzeniem zakończyła się batalia o uchwałę antysmogową. Jej wprowadzenie zostało na razie odłożone . Taką decyzję podjęli radni małopolskiego sejmiku. Wszystkiemu winna wojna na Ukrainie i światowy kryzys energetyczny. ([email protected]) fot. IM




Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!






Dziękujemy za przesłanie błędu