Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
11/06/2023 - 19:50

Stary Sącz/Popowice: chcecie kanalizację? Musicie dogadać się z wykonawcą

Gmina Stary Sącz podpisała właśnie umowę na budowę długo wyczekiwanej przez miejscowych budowę kanalizację w Popowicach. A że projekt realizowany będzie w formule zaprojektuj i wybuduj, wykonawca musi się teraz najpierw dogadać z mieszkańcami co do przebiegu sieci. Sprawdźcie szczegóły.

Dofinansowanie na to przedsięwzięcie - 4 680 105 zł - gmina Stary Sącz otrzymała na już w styczniu, ale by móc ogłosić przetarg radni musieli najpierw wprowadzić te środki do budżetu a następnie podjąć uchwałę o zabezpieczeniu wkładu własnego szacowanego na 900 000 zł.

Już wtedy burmistrz Jacek Lelek zaznaczał: - Kanalizacja w Popowicach na osiedlu Kamieniec będzie wybudowana w formule zaprojektuj i wybuduj i połączona z naszym systemem kanalizacyjnym pod rzeką Poprad.

– Od bardzo wielu lat inwestujemy w ochronę środowiska i komfort życia mieszkańców w tym obszarze, czy to jako udziałowiec spółki Sądeckie Wodociągi, czy to samodzielnie przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Ten ostatni projekt wart około 70 miliony złotych jeszcze trwa. Już wiele razy zapewniałem, że będziemy docierać z kanalizacją i wodociągami tam gdzie to możliwe i uzasadnione ekonomicznie. I tak właśnie się dzieje - komentował gospodarz gminy.

Zobacz też: Ależ będą korki. Zobaczcie gdzie akurat w wakacje będą remontować DK 75

Dziś już wiemy, że kanalizacja w Popowicach kosztować będzie ostatecznie  5 190 600 zł, bo na tyle opiewa właśnie wybrana w przetargu oferta firmy Pawlimex ze Starej Wsi koło Limanowej.

I teraz kolejna bardzo ważna informacja. Jak zaznaczyliśmy inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj co oznacza, że na wykonawcy ciąży, prócz oczywiście robót budowlanych, opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych prawem zezwoleń i decyzji pozwalających na realizację robót objętych tą dokumentacją.

Tym samym w pierwszej kolejności wykonawca musi uzyskać przede wszystkim zgody od mieszkańców na wejście z instalacją m.in. na ich teren. - Zachęcamy do współpracy z sołtysem i przedstawicielami firmy. Im szybciej ten etap będzie za nami, tym szybciej inwestycja będzie mogła wejść w fazę projektu, a później realizacji – apelują władze gminy.

- Wiele razy mówiłem, że będziemy docierać z kanalizacją i wodociągami wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i możliwe technicznie. Dotrzymujemy słowa i teraz przyszedł czas na Popowice. Mam nadzieję, że mieszkańcy ze zrozumieniem podejdą do tej inwestycji i wykorzystają tę szansę. Z doświadczenia z innych miejscowości wiemy, że bardzo trudno po zakończeniu inwestycji doprojektować przyłącza i znaleźć na to pieniądze. Taka szansa trafia się czasem tylko raz - podkreśla sam Lelek.  ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu