Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
10/12/2020 - 15:05

Stary Sącz: zamienią zabytkową żydowską łaźnię w żłobek

Bardzo dobre wieści dla mieszkańców gminy Stary Sącz. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina otworzy pierwszy samorządowy żłobek, który powstanie specjalnie zaadaptowanej żydowskiej mykwie. Można też już wbijać łopaty przy budowie dwóch nowych przedszkoli w Moszczenicy Wyżnej i Przysietnicy.

O planach budowy dwóch nowych przedszkoli w gminie Stary Sącz pisaliśmy szczegółowo w publikacji: Jak z bajki! Stary Sącz chce wybudować dwa takie przedszkola

Gmina ma już gotową całą dokumentację techniczną niezbędną do pozyskania pozwolenia na budowę obu obiektów. Są też zabezpieczone pieniądze w budżecie gminy – w sumie 2 miliony 700 tysięcy, milion czterysta na przedszkole w Moszczenicy Wyżnej i milion trzysta na przedszkole w Popowicach. Do pełni szczęścia brakowało tylko dofinansowania, o które wniosek samorząd złożył do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Udało się. Rząd dołożył kolejno 1,4 i 1,3 mln. – Wbicie łopat przewidujemy w połowie roku. W Moszczenicy powstanie placówka dla 50 dzieci a w Przysietnicy dla 40 kolejnych – informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Stary Sącz: zamienią zabytkową żydowską łaźnię w żłobek

Zobacz też: Koniec lekcji w rytmie strażackich syren! Separują podstawówkę od remizy

Ale jest jeszcze jeden ważny z punktu widzenia starosądeckich rodzin projekt, o którym gmina wypowiadała się z większą ostrożnością niż o budowie przedszkoli. Chodzi mianowicie o stworzenie pierwszego gminnego żłobka.

– Dziś nie mamy ani jeden takiej placówki a potrzeby są duże. Dlatego podjęliśmy decyzję o wykupie od PTTK części udziałów własnościowych w budynku po starej żydowskiej mykwie przy ulicy Jagiellońskiej. Zyskaliśmy dzięki temu obiekt w strategicznym położeniu, doskonale skomunikowany i 10 arów działki, który teraz zaadaptujemy na potrzeby żłobka – obrazuje Gizicki.

I w tym wypadku niezbędne było dofinansowanie. W tym wypadku przyznane właśnie wsparcie z RFIL aż 1,5 mln. Przy czym środki na wykonanie koncepcji oraz projektu gmina zabezpieczyła we własnym zakresie. Bardzo ważna informacja jest taka, że chociaż mowa tu o zabytkowej mykwie projekt będzie można zrealizować bez żadnych ograniczeń ze strony konserwatora zabytków. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu