Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
12/09/2018 - 13:20

Stary Sącz: Wiemy kiedy zbudują trasę rowerową do Gołkowic!

Czy i kiedy powstaną trasy rowerowe do Moszczenicy i Gołkowic Dolnych? Już są wstępne przymiarki, do realizacji drugiej z inwestycji.

Trasy rowerowe w Starym Sączu ciągle się rozrastają i to nie tylko za sprawą budowy EuroVelo, ale również inwestycji realizowanych przez gminę samodzielnie albo z Fundacja Sądecką. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i mieszkańcy za pośrednictwem radnych interpelujących na sesji albo mediów cały czas wskazują kolejne miejsca, gdzie bezpieczne trasy to nie tylko kwestia rekreacji i turystyki, ale również transportu na co dzień.

Dziś zajmiemy się dwoma takimi punktami na mapie. Pierwsze to Moszczenica, drugie to Gołkowice Dolne. I mimo że o obu mówiono na sesji, mieszkańcy do dziś nie doczekali się konkretnych odpowiedzi. Dlatego do tablicy wezwaliśmy burmistrza Jacka Lelka i tym samym mamy dwie wiadomości: dobra i złą.

Zobacz też: Na Sądecczyźnie powstaną nowe trasy dla biegaczy i rowerzystów [WIDEO]

Zacznijmy od gorszej, bo „zła” to w tym wypadku zbyt mocno powiedziane. Na dziś gmina nie planuje budowy trasy do Moszczenicy Niżnej - burmistrz przypomina, że jeden z radnych apelował o wydzielenie pasa dla jednośladów na odcinku od Lipia na Strzałki. Po pierwsze ruch samochodowy tu jest niewielki, więc miejsca dla rowerzystów nie brakuje. – Na pewno nawet jak jeden samochód przejeżdża koło rowerzysty, to to już jest jakieś zagrożenie. Ale nie ma tam ruchu, który wymagałby odseparowania trasy rowerowej od pozostałej części jezdni – komentuje burmistrz.

Inaczej rzecz się ma w przypadku Gołkowic Dolnych. Tu konieczność budowy trasy dedykowanej rowerzystom nie ulega wątpliwości. I już są plany, by wybudować ja w ramach odbudowy drogi po położeniu sieci kanalizacyjnej. Przy czym dopiero na etapie projektowania będzie przesadzone, czy ma trasa rowerowa będzie wydzielona czy szła pospołu z ciągiem dla pieszych. – Tam jest tak szeroki pas drogowy, że nie będzie problemu, żeby takie coś wybudować – zapewnia Lelek.

Tyle, że na realizacje tego przedsięwzięcia trzeba będzie zaczekać około czterech lat – gmina dopiero będzie aplikować o rozszerzenie dziś realizowanego projektu wod.-kan o czym pisaliśmy w publikacji Stary Sącz: Kolejne cztery sołectwa dostaną kanalizację. Które?

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu