Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
25/09/2020 - 12:25

Stary Sącz: by uratować, gmina musi przejąć tę kapliczkę na własność

Wracamy do tematu. Czy późnobarokowa kapliczka św. Jana Niepomucena w Starym Sączu doczeka się w końcu remontu? Właściciele są nawet gotowi przekazać obiekt na własność samorządowi.

Stary Sącz: by uratować, gmina musi przejąć tę kapliczkę na własność

Kapliczka stoi na tzw. Kamieńcu przy ul. Jana Pawła II i jest jednym z nielicznych obiektów tego typu na terenie starosądeckiego samorządu. W środku jest drewniana figurka świętego pochodząca z tej samej epoki.

Zobacz też: To smutna opowieść. O złamanej historii i złamanym łemkowskim krzyżu

Już od dłuższego czasu obiekt wymaga remontu. Apelują o niego wszyscy okoliczni mieszkańcy, którzy poruszali ten temat wielokrotnie na zebraniach osiedla Śródmieście. Szef zarządu dzielnicy i zarazem radny Sławomir Szczepaniak złożył w tej sprawie interpelację już w kwietniu 2019 roku.

Ale władze gminy mają związane ręce – obiekt stoi na prywatnym terenie, gmina nie może tu zainwestować ani złotówki a właściciele terenu mają bardzo nikłe szanse na pozyskanie jakichkolwiek funduszy na renowację kapliczki, bo ta nie jest wpisana do rejestru zabytków i nie widnieje nawet w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków a to sprawia, że nawet minister kultury nie może przyznać dotacji na jej odnowienie.

Zobacz też: W Starym Sączu apelują: ratujmy kapliczkę Jana Nepomucena na Kamieńcu

Stanęło na tym, że gmina postanowiła wpisać obiekt do tworzonej właśnie Gminnej Ewidencji Zabytków a dodatkowo władze Starego Sącza podpowiadały, że można spróbować aplikować o środki dedykowane na ten cel w ramach konkursu organizowanego co roku przez województwo małopolskie.

Szkopuł w tym, że w tym roku wszystkie takie przedsięwzięcia zostały w tym roku wstrzymane przez epidemię COVID-19. Co zatem dalej z obiektem na Kamieńcu? Sławomir Szczepaniak 22 lipca złożył do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu formalny wniosek o przejęcie kapliczki przez samorząd.

- Rozmawiałem również z właścicielami terenu i ci wyrażają zgodę na przekazanie nieodpłatne kapliczki na rzecz gminy – zaznacza radny. Następny krok należy do służb burmistrza. Ale nawet jeśli właściciele terenu rzeczywiście chcą go oddać za darmo to i tak trzeba zabezpieczyć środki na wszystkie niezbędne procedury począwszy od pomiarów geodezyjnych na sporządzeniu notarialnego aktu skończywszy. Ale przede wszystkim potrzebna jest stosowana uchwała rady.  ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)