Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/04/2019 - 21:05

Stary Sącz: ten przejazd to śmiertelna pułapka. Jak można to zmienić?

Już 6 maja mieszkańcy będą mogli podyskutować o przejazdach kolejowych zlokalizowanych na terenie gminy Stary Sącz z przedstawicielami PKP PLK. Czemu to spotkanie ma służyć?

Przejazd kolejowy w Barcicach to wyjątkowo niebezpieczne miejsce, które było świadkiem już wielu dramatów jak na przykład śmierć 20 – latka, który wjechał autem wprost pod nadjeżdżający skład szynobusu w sierpniu 2017 roku. Podobnych, równie niebezpiecznych skrzyżowań torów kolejowych z gminnymi drogami na terenie starosądeckiego samorządu jest więcej.

Zobacz też: Śmiertelny wypadek na torach. Na przejeździe w Barcicach zginął 20-letni kierowca zmiażdżonego auta

Jednocześnie wraz z nowelizacją przepisów wprowadzoną już kilka lat temu za przejazd przez część przejazdów –  gdzie tory przebiegają przez drogi o statusie osiedlowym – właściciele nieruchomości przy owych torach powinni uiszczać opłaty na rzecz kolei.

Pisaliśmy o tym na przykładzie przejazdu w Nowym Sączu w publikacji „Haracz” dla PLK albo szlaban na drogę do domów? Przełom w sprawie ulicy Łącznik

Oczywiście podobne opłaty budzą wiele emocji. Jedynym rozwiązaniem, by ich uniknąć, jest przejęcie drogi przez miasto albo gminę i nadanie jej wyższego statusu. Samorządy nie zawsze przychylnie patrzą na taką konieczność, bo kolejna droga, to kolejne wydatki na utrzymanie obciążające budżet.

Stąd wszystkie tematy związane z przebiegiem tras kolejowych wymagają – dla wypracowania konsensusu – spotkań między mieszkańcami a kolejarzami i samorządowcami. Takie właśnie spotkanie – na którym poruszona ma też być kwestia ograniczenia prędkości pociągów właśnie na przejeździe w Barcicach odbędzie się już 6 maja o godzinie 16.30 w siedzibie Powiatowej i Miejsko Gminnej Biblioteki w Barciach. Obok władz gminy wezmą w nim udział przedstawiciele spółki PKP Polskich Linii Kolejowych.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu