Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
06/02/2023 - 15:10

Stary Sącz stawia na fotowoltaikę. Niebawem zobaczycie panele na szkołach i nie tylko

Gmina Stary Sącz, podobnie jak wszystkie inne samorządy, szuka oszczędności w zużyciu energii. I już wiadomo, że niebawem instalacje fotowoltaiczne pojawią się na dwóch starosądeckich podstawówkach. Ale to dopiero początek.

Stary Sącz stawia na fotowoltaikę. Niebawem zobaczycie panele na szkołach i nie tylko

Zobacz też: Nie ma, że mróz, prąd i tak wyłączą. Sprawdź harmonogram dla Sądecczyzny

Zacznijmy od kilku słów ze statystyki. - Równo dwa lata temu informowaliśmy, że mieszkańcy Gminy Stary Sącz przyłączyli do sieci mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy 977 kW. Dziś te instalacje w naszej gminie mają moc 5 MW i jest ich 683. W ubiegłym roku pojawiło się 197 nowych mikroinstalacji - informują gospodarze samorządu.

A zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki już zaznacza, że gmina chce skorzystać z dofinansowania, które rząd uruchomił dla samorządów w zakresie montażu fotowoltaiki na budynkach użyteczności publicznej. W pierwszej kolejności mowa o szkołach podstawowych w Barcicach i Gołkowicach.

- Chcemy też, by nowe przedszkola, które chcemy wybudować w Barcicach i Gołkowicach właśnie od początku były wyposażone w tego typu instalacje, by oszczędności w zużyciu energii poczynić już na etapie jej zamawiania – podkreśla nasz rozmówca.

Jeśli chodzi o prywatne instalacje, na prywatnych budynkach, to gmina Stary Sącz do fotowoltaiki nie dopłaca, ale można dofinansowanie pozyskać – z pomocą informacyjną urzędników – z programów zewnętrznych.

Zobacz też: Stary Sącz: już wiadomo, kto załapie się na tanie mieszkanie przy Podegrodzkej. Sprawdź listę

I to nie koniec proekologicznych i jednocześnie oszczędnościowych działań starosądeckiego samorządu. Pod koniec roku 2022 Rada Miejska w Starym Sączu przyjęła uchwałę umożliwiającą ubieganie się o dofinansowanie do zakupu pomp ciepła.

- Wspomniana uchwała zmieniła regulamin udzielania dotacji w ramach projektu pod nazwą „Ograniczenie niskiej emisji poprzez wymianę kotłów węglowych na wysokosprawne i niskoemisyjne kotły gazowe i biomasowe w Gminie Stary Sącz – II edycja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i umożliwiła ubieganie się o dofinansowanie do zakupu pomp ciepła – wyjaśnia Rafał Kamieński z Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

- Uzyskanie dofinansowania do pompy ciepła jest możliwe wyłącznie przy wymianie kotła węglowego. Ten program wsparcia mieszkańców można łączyć z rządowym Programem Czyste Powietrze. Punkt obsługi programu znajduje się w Urzędzie Miejskim. Tutaj na wszelkie pytania mieszkańców, dotyczące również dofinansowania zakupu pomp ciepła odpowiedzą ekodoradcy  - podkreśla urzędnik. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu