Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
05/09/2022 - 10:20

Stary Sącz: radni znów dali 80 tysięcy na organy. O co chodzi?

Na ostatniej sesji w Starym Sączu radni zadecydowali o przekazaniu 80 tysięcy złotych na rzecz parafii p.w. św. Elżbiety. Pieniądze te zostaną przeznaczone na organy. Co to znaczy?

Stary Sącz: radni znów dali 80 tysięcy na organy. O co chodzi?

Zobacz też: Stary Sącz: kto dostanie mieszkanie od Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

- Te organy, to jest jeden z najcenniejszych zabytków na terenie naszej gminy dlatego radni nie mieli żadnych wątpliwości, by wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie – komentuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – W sumie zobowiązaliśmy się przekazać na ten cel 240 tysięcy złotych w trzech transzach po około 80 tysięcy, które przekażemy w ciągu trzech lat. W tym roku to już druga transza – zastrzega Gizicki.

A my przypomnijmy. We wrześniu 2021 roku proboszcz parafii p.w. św. Elżbiety zwrócił się do gminy z wnioskiem o wsparcie finansowe bardzo ważnego projektu. Chodzi o przygotowanie dokumentacji niezbędnej do tego, by odtworzyć tutejsze organy. W fachowej nomenklaturze: opracowania projektuorganmistrzowskiego/technicznego, menzuracji oraz wszystkich innych niezbędnych do rozpoczęcia prac badań. Potrzeba było aż 70 tysięcy, przy czym parafia zagwarantowała sobie dodatkowy zastrzyk pieniędzy na ten cel z ministerialnych środków przeznaczonych właśnie za ochronę zabytków.

Zobacz też: Byłeś na Pannonice? Szukaj się na zdjęciach w naszej fotogalerii i na filmie

Czy 70 tysięcy to dużo? Przyjrzyjmy się uzasadnieniu ówczesnej uchwały - Kościół parafialny p.w. Św. Elżbiety wraz z XVII wiecznym urządzeniem wnętrza, został wpisany do rejestru zabytków dnia 2 czerwca 1936 r. (…) jako obiekt posiadający wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i kulturalną, a więc zasługuje na wsparcie finansowe ze strony Gminy przy realizacji badań i opracowaniu projektu organmistrzowskiego/technicznego, menzuracji na potrzeby odtworzenia organów. Odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jaką są organy nie przekroczy 50 procent oryginalnej substancji. Organy zostaną odbudowane w istniejącej historycznej szafie organowej.

W tym roku – wspomniane 80 tysięcy – wydane zostanie już na wykonanie piszczałek drewnianych i metalowych, a także wykonanie systemu wiatrownic oraz systemu powietrznego niezbędnych do zakończenia prac nad odtworzeniem organów. Kwota przekazana przez samorząd równa się 16 procentom całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Co bardzo ważne: Odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jaką są organy nie przekroczy 50 procent oryginalnej substancji. Organy zostaną odbudowane w istniejącej historycznej szafie organowej. (e[email protected] Fot.: wikipedia CC BY-SA 3.0 pl Ffolas)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu