Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
29/03/2024 - 16:50

Stary Sącz: radni postawili krzyżyk. Na do widzenia zmienili sposób wyboru przewodniczącego rady

Podczas ostatniej sesji w Starym Sączu radni podjęli decyzję o zmianie regulaminu przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Poprzednia uchwała w tej sprawie była uchwalona jeszcze w 1998 roku. Co zatem było tak w niej „felernego”, że trzeba ją było zmodyfikować na samym końcu mijającej w 2024 roku kadencji.

Ile Stary Sącz będzie dopłacać do sterylizacji i kastracji psów i kotów? Jest nowa uchwała

Przyjrzyjmy się zatem uważnie. W uchwale przyjętej na ostatniej sesji czytamy: - Głosowanie tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna w ten sposób, że kolejno wyczytany Radny podchodzi do Komisji, gdzie otrzymuje kartę do głosowania, a następnie dokonuje aktu tajnego głosowania w specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu i wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczej znajdującej się w Sali obrad.
Akt głosowania odbywa się w ten sposób, że na karcie do głosownia, znak "X" umieszcza się w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Głos nieważny to:
1) postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata;
2) brak znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata”. 

Stary Sącz: ten skrót doprowadza część kierowców do szewskiej pasji! Też z niego korzystacie?

Teraz uchwała z 1998 roku: - Głosowanie tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna w ten sposób, że kolejno wyczytany Radny podchodzi do Komisji, gdzie otrzymuje kartę do głosowania, a następnie dokonuje aktu tajnego głosowania w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu i wrzuca kartę do głosowania do urny wyborczej znajdującej się w sali obrad.
Akt głosowania odbywa się w ten sposób, że na karcie do głosownia znak "X" umieszcza się w kratce "za" tylko przy nazwisku jednego kandydata. W stosunku do pozostałych kandydatów znak "X" należy postawić w kratce "przeciw" lub "wstrzymujących się".
Głos nieważny to:
- postawienie znaku "X" w więcej niż jednej kratce przy tym samym nazwisku kandydata,
- postawienie więcej niż jeden znaków "X" przy jednym nazwisku kandydata,
- brak znaku "X" przy którymkolwiek nazwisku kandydata."

Widzicie różnicę? Chodzi o to, jak postawić decydujący „X” a tym oddać ważny głos. Po zmianie trzeba go postawić tylko raz i tylko przy nazwisku wybranego kandydata. Wcześniej znaki „X” stawiało się przy nazwisku wszystkich kandydujących tylko w różnych rubryczkach. I jak wyjaśnia sekretarz gminy Daniel Śmierciak: - Zapis niniejszej uchwały wzbudzał wiele wątpliwości co do samego sposobu głosowania. Wprowadzone zmiany są przejrzyste i proste co do sposobu głosowania. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu