Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
07/04/2021 - 13:10

Stary Sącz powinien mieć Straż Gminną, ale wspólnie z Łąckiem i Podegrodziem

- Czy nie warto rozważyć propozycji powołania Straży Miejskiej w Starym Sączu? – apelował na ostatniej sesji radny Jerzy Sobczak twierdząc jednocześnie, że policja sobie nie radzi z utrzymaniem należytego porządku w mieście. Co na to władze gminy i sołtysi?

Stary Sącz powinien mieć Straż Gminną, ale wspólnie z Łąckiem i Podegrodziem

- Wszędzie samochody na zakazach i śmieci na chodnikach. Może warto rozważyć powołanie takiej straży z ościennymi gminami na przykład z Łąckiem czy Podegrodziem? Wiem, że to wiąże się z dodatkowym budżetem, ale chodzi o dodatkowe bezpieczeństwo – argumentował dalej radny.

Dyskusja na ten temat w gminie nadal trwa. Przy okazji przypomnijmy, że właśnie z powodu braku Straży samorząd Starego Sącza co roku dokłada się policji do organizowania dodatkowych, pieszych patroli policji na terenie gminy.

Zanim skontaktowaliśmy się w tej sprawie z burmistrzem zapytaliśmy o opinię sołtysów. To w końcu oni najlepiej orientują się w problemach lokalnych społeczności, w tych związanych z bezpieczeństwem. I tak sołtys Skrudziny Lidia Szewczyk sceptycznie zapatruje się na pomysł Sobaczaka.

- Ja nie byłabym za dodatkowym obciążaniem i tak już mocno nadwyrężonego budżetu gminy, która musi się borykać w tej chwili z rozwiązywaniem znacznie poważniejszych problemów – komentuje a my zaznaczmy, że strażników – w ślad za ustawą – trzeba zatrudniać przecież na etacie. A gdzie tu miejsce na ich wyposażenie? Szewczyk uważa, że mieszkańcy sami powinni zacząć właściwie patrzeć na dobro wspólne, szanować wspólny majątek i siebie nawzajem. Jeśli tu się nic nie zmieni, to straż gminna nic nie zdziała. A do kontroli parkingów są już odpowiednie służby, które nawet na siebie w jakiś sposób zarabiają.

- Widzimy już od dłuższego czasu potrzebę utworzenia takiej formacji – twierdzi z kolei zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. Co zatem przemawia za utworzeniem straży?
– Mamy bardzo dużo inwestycji infrastrukturalnych, rekreacyjnych, które trzeba dopilnować szczególnie w weekendy i w okresie letnim. Dodatkowo od września 2021 roku nałożony został na nas, jako samorząd, obowiązek kontroli i sprawdzania zgłoszeń związanych z paleniem w piecach. Będziemy musieli sprawdzać wszystkie zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości i pobierać do badania próbki. Nie ogarniemy tego urzędnikami, choćby ze względu na konieczność wejścia na teren posesji. Musielibyśmy podpisać w tym zakresie porozumienie z policją a ta ma przecież swoje ograniczenia kadrowe i nie da rady obsłużyć wszystkich gmin – obrazuje samorządowiec.

Zobacz też: Te piwnice są jak wehikuł czasu! Największa inwestycja w historii Starego Sącza

- Dlatego rozważamy właśnie uruchomienie straży gminnej, ale tylko w oparciu o międzygminne porozumienie z Łąckiem i Podegrodziem. Wtedy kosztami funkcjonowania straży podzielilibyśmy się między sobą. Wyposażenie strażników, nawet zakup samochodu, to pojedynczy, jednorazowy wypadek. Znacznie wyższym obciążeniem są koszty stałe, w tym pracownicze. Sprawdzamy jak to wygląda w Krynicy-Zdroju, bo jeśli byśmy uruchamiali straż, to właśnie na takich zasadach, w ten sposób jak Krynica – podsumowuje Gizicki.

Z sołtys Mostków Janiną Bawełkiewicz rozmawialiśmy już po poznaniu argumentów Gizickiego. I co się okazało? Jeśli gmina miałaby straż uruchomić sama – to Bawełkiewicz nie tryska entuzjazmem. Jeśli strażnicy mieliby się zajmować tylko sprawami porządkowymi – to lepiej dać na to dodatkowe środki gminnej komunalce albo nawet dopłacić do kolejnych patroli policyjnych.

– Ale jeśli miałaby to być formacja międzygminna, to jestem za. Wtedy można by było w końcu skutecznie zająć się utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa nad brzegami Dunajca, gdzie śmieci wywożą też mieszkańcy ościennych gmin. Sama jeszcze przed pandemią, trzy czy cztery dni z rzędu byłam tu zrobić porządek ze skazanymi z sądeckiego więzienia i jakoś udało nam się udało. Gdyby była straż, która kompleksowo monitorowałaby sytuację na bieżąco, nie tylko u nas, ale i w gminach ościennych, to by miało rację bytu. I rzeczywiście strażacy mogą się okazać potrzebni do kontroli palenisk – twierdzi sołtys.

Zobacz też: Stary Sącz wysoko na liście najpiękniejszych miasteczek w Polsce!

Do tematu wrócimy, gdy poznamy już opinie samorządowców z Łącka i Podegrodzia. A przy okazji zapraszamy do udziału w naszej sondzie na ten temat. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne - archiwum Straży Miejskiej w Nowym Sączu)Dziękujemy za przesłanie błędu