Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
15/11/2018 - 11:00

Stary Sącz: pierwsza sesja nowej rady będzie już online

Już 22 listopada odbędzie się pierwsza sesja nowego składu gminnej rady w Starym Sączu. Rajcy wybiorą swojego przewodniczącego, burmistrz złoży ślubowanie, ale najważniejsza informacja dla mieszkańców jest taka, że całą sesje będą mogli obejrzeć online.

Zobacz też: Radni będą na świeczniku, już żadnej decyzji nie podejmą "po cichu"

W ślad za nowymi przepisami ustawy o samorządach terytorialnych wszystkie sesje rad gmin, miast, powiatów i sejmików będą musiały być transmitowane na żywo. Choć to spore wyzwanie logistyczne, to w Starym Sączu online za pośrednictwem strony internetowej gminy będzie można obejrzeć już sesję inauguracyjną.

- Transmisje będzie można oglądać nie tylko na żywo, ale później odtworzyć, bo zapisy z każdej sesji będą archiwizowane – informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Ale to nie jedyna nowinka ustawowa, z którą musi uporać się samorząd. Kolejny przepis wspomnianej znowelizowanej ustawy nakazuje samorządom, by wszystkie głosowania prowadzone były imiennie a to wymaga wyposażenia radnych i sali posiedzeń w dodatkowy sprzęt.

Zobacz też: Stary Sącz: O mieszkańcach z nazwiska już mówić nie można. RODO wkracza na sesje

- Jeszcze go nie zakupiliśmy, bo w firmach produkujących urządzenia elektroniczne do zliczania głosów są zakorkowane, nie nadążają z realizacją zamówień. A my wolimy zaczekać, bo nie chcemy kupować sprzętu z niższej półki tylko taki, który rzeczywiście nam dobrze i trwale będzie służył – tłumaczy Gizicki.

Ile ta transparentność głosowań będzie kosztować samorząd? – Dużo, mamy zarezerwowane na te zakupy aż 80 tysięcy, które musimy wyłożyć z własnego budżetu – zaznacza zastępca burmistrza.

Przy okazji podpytujemy go, czy już wiadomo, kto zastąpi w roli przewodniczącego rady radną Ewę Zielińską? Ta od nowej kadencji piastować będzie funkcje radnej powiatowej reprezentując KW Wspólna Małopolska. Gizicki odpowiada, że spotkanie klubu radnych z KWW Gminne Porozumienie Wyborcze w Starym Sączu, które w radzie ma większość, bo 12 radnych rozmawiać będzie na ten temat dopiero jutro, czyli 16 listopada.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)