Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
31/07/2019 - 17:10

Stary Sącz: koniec wyłączności dla władzy, mieszkańcy też mogą zgłaszać uchwały

Inicjatywa uchwałodawcza w rękach mieszkańców gminy? Tak, radni Starego Sącza nadali im właśnie takie prawo. By taki społeczny projekt mógł być w ogóle zostać przyjęty do procedowania inicjatorzy muszą spełnić określone wymogi, musi się stać zadość określonym procedurom.

Po pierwsze inicjatywa uchwałodawcza przysługuje grupie liczącej sobie nie mniej niż 300 osób, które mają prawa wyborcze. Potem grupa ta musi wybrać pięcioosobowy komitet, który będzie ją reprezentował w dalszej części formalności. Z komitetu musi być też wyłoniony pełnomocnik, który będzie miał stały kontakt z gminą. Projekt musi mieć też nadaną konkretną nazwę tak jak wszystkie inne projekty uchwał w gminie.

Zobacz też: Stary Sącz: znów przebudowują Trakt św. Kingi. Są objazdy

Co dalej? Wspomniany pełnomocnik musi zgłosić wniosek do przewodniczącego rady gminy. Potem grupa inicjatywna może rozpocząć kampanię promocyjną, informacyjną projektu – rozpowszechnić jej treść a przede wszystkim uzasadnienie wśród pozostałych obywateli gminy w szczególności tych, którzy mają już prawa wyborcze, by zebrać – już formalnie wspominane 300 głosów poparcia.

Gmina ma tuż swoje ściśle określone zadania. Raz – przewodniczący musi przekazać bezzwłocznie wniosek do władz gminy (burmistrza), ten sprawdzić go pod kątem formalno prawnym a jeśli okaże się, że są jakieś braki upoważnić przewodniczącego, by wezwał autorów do ich uzupełnienia w czasie nie dłuższym niż 14 dni.

Zobacz też: Stary Sącz: fast food zamiast kultowego Szałasu. I tylko wspomnień żal

Wracając do kampanii promocyjnej. Tę komitet musi zorganizować we własnym zakresie pokrywając jej wszystkie koszty. Ważne są też terminy – kampania może zacząć się dopiero w dniu gdy projekt zostanie uznany za zgodny z prawem przez władze gminy. Na zebranie podpisów na liście poparcia inicjatorzy akcji mają dwa miesiące. Z upływem tego terminu podpisy muszą trafić do gminy. Jeśli termin zostanie przekroczony informacja ta pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej a cała procedura zostanie zatrzymana. Jeśli podpisy trafią do urzędników na czas, projekt musi być procedowany już na najbliższej sesji od chwili dopełnienia formalności.

Szczegóły pod adresem http://bip.stary.sacz.pl/files/fck/109/file/__2019/projekty_uchwal/X_sesja/druk_nr_174.pdf

Jak te rozwiązanie przyjęli starosądeccy radni? Bez żadnych wątpliwości i uwag zagłosowali jednogłośnie na tak.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu