Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
08/09/2020 - 14:30

Stary Sącz: komu wyremontują uszkodzone drogi za pieniądze od sejmiku?

Mamy bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Stary Sącz. Sejmik województwa małopolskiego, w ślad za wnioskiem marszałka, przyznał gminie dodatkowe 300 tysięcy na naprawę dróg uszkodzonych podczas lipcowych burz.

Stary Sącz: komu wyremontują uszkodzone drogi za pieniądze od sejmiku?

Zobacz też: Szok! Skutki burz kosztować będą Kamionkę Wielką aż 19 procent dochodów!

W tym roku lato było dla Starego Sącza wręcz okrutne. Po jednej tylko szczególnie gwałtownej burzy straty w infrastrukturze drogowej sięgnęły gigantycznej wręcz kwoty 10 milionów złotych. Woda miejscami dosłownie pozwijała asfalt w Moszczenicy, Przysietnicy a przede wszystkim w Skrudzinie. Obrazu katastrofy dopełniły wymyte pobocza, zniszczone przepusty i podmyte mostki, zalane podwórka i piwnice domów mieszkalnych. Na szczęście gmina zareagowała bardzo szybko – żaden z przysiółków nie stracił dojazdu. Wiadomo jednak było, że to nie wystarczy – trzeba było cały czas robić doraźne naprawy, by ratować to, co zostało narażone na szwank w następnej kolejności.

Zobacz też: Koszmar! 10 milionów strat! Tylko jedna burza w Starym Sączu…[ZDJĘCIA]

Jednocześnie gmina zgłosiła wszystkie straty do wojewody, by móc starać się o pomoc rządową w ramach tzw. powodziówek. Komisja wojewódzka uznała wszystkie wskazane przez samorząd uszkodzenia. Jednak na pieniądze z powodziówek trzeba zaczekać jeszcze kilka miesięcy a idzie jesień i bezpieczeństwo nadwyrężonych wodą dróg jest dla wszystkich priorytetem. Na szczęście sejmik województwa przyznał gminie dodatkowe 300 tysięcy złotych na usuwanie skutków nawałnic. Jak zaznacza burmistrz Jacek Lelek to pokłosie wizyty marszałka województwa Witolda Kozłowskiego, który przyjechał osobiście do gminy zaraz po wystąpieniu szkód. Lelek zaznacza też, że podobne wsparcie w wysokości kolejno 200 i 150 tysięcy złotych otrzymały też Limanowa i Dobczyce.

A teraz najważniejsza informacja: na co konkretnie starosądecki samorząd przeznaczy owe pieniądze. – Na naprawy dróg niemal na całym terenie gminy, ale ze szczególnym naciskiem na Przysietnicę, Moszczenicę a zwłaszcza Skrudzinę, gdzie zniszczenia były największe. Gmina będzie chciała ruszyć z pracami natychmiast po uregulowaniu wszystkich formalności z zarządem województwa związanych z przepływem środków – niezbędne jest podpisanie stosownej umowy. (ES [email protected]Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)