Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
24/06/2019 - 13:55

Stary Sącz: kolejne niemałe pieniądze na przyłącza kanalizacyjne. Dla kogo?

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Stary Sącz idzie pełną parą. By zachęcić do wpięcia się kolejnych mieszkańców obawiających się niemałych kosztów przyłączy do prywatnych domów radni przeznaczyli na ten cel środki pomocowe z budżetu gminy. Ile i dla kogo?

Zobacz też: Co ma dojazd z Cyganowic do Węgierskiej do budowy kanalizacji?

Z dwóch względów: dla efektu ekologicznego i dla uzyskania wymaganych wskaźników efektywności inwestycji (inwestycje kanalizacyjne na terenie gminy Stary Sącz dofinansowane są ze środków zewnętrznych) samorządowcy po raz kolejny robią ukłon w stronę mieszkańców gminy.

Na ostatniej sesji radni zadecydowali o zabezpieczeniu kolejnych środków – tym razem to aż 200 tysięcy - na dofinansowanie przyłączy kanalizacyjnych dla osób fizycznych, czyli mieszkańców gminy Stary Sącz. Dlaczego to takie ważne? Bo inwestor, czyli gmina zapłacić może za położenie sieci jedynie do granicy prywatnej posesji. W dużym uproszczeniu – położenie sieci od płotu do nieruchomości leży już po stronie mieszkańców. Bywa, że trzeba położyć kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt metrów rur a do tego dochodzą wszystkie pozostałe niezbędne elementy sieci: studzienki itp. To wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, czyli ogromne obciążenie dla domowych budżetów.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Każdy właściciel nieruchomości prywatnej, który chce skorzystać z realizowanych właśnie projektów. Na jaki zastrzyk finansowy można liczyć? Stawka jest naprawdę wysoka. Dopłata wynosi aż 100 zł do 1 metra bieżącego kanalizacji i 500 zł do studzienki kanalizacyjnej - nie więcej jednak niż 10 tys. zł. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że przy takim programie dotacyjnym - w wielu przypadkach - inwestycja zwraca się mieszkańcom nawet w 100 procentach.

Zobacz też: Stary Sącz: Budżet Obywatelski zawieszony, a co z pieniędzmi?

Wspomniane 200 tysięcy to już kolejny zastrzyk, ukłon gminy w stronę miejscowych od chwili rozpoczęcia procesu kanalizowania samorządu.

Przy okazji przypominamy, że gmina uruchomiła Biuro Nadzoru Budowy, gdzie można zasięgnąć informacji o przebiegu i zakresie prowadzonych robót. Mieszkańcy mogą tu przyjść i na przykład zobaczyć na mapach, którędy dokładnie będzie szła kanalizacja po ich gruncie, uzgodnić dogodny termin, w którym będzie można prowadzić prace na ich posesji.

Takie rozwiązanie zminimalizuje utrudnienia dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie stron: wykonawcy a przede wszystkim mieszkańców, którzy dzięki temu nie będą musieli choćby rezygnować z planów urlopowych lub odwrotnie - będą mogli wcześniej zorganizować sobie wolne na czas robót czy przygotować działkę na wejście robotników.

Biuro mieści się w Starym Sączu przy ul. Stefana Batorego 30 (naprzeciw Urzędu Miejskiego, w budynku gdzie do tej pory funkcjonowały delikatesy Centrum) na drugim piętrze i otwarte będzie w środy i czwartki w godzinach od 11. do 14. Gmina nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem biura, bo te zostały już uwzględnione zawczasu w środkach zabezpieczonych na realizację inwestycji kanalizacyjnych.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sądeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu