Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
01/03/2019 - 21:25

Stary Sącz: kilkanaście milionów znów pójdzie w kanał. Radni jednomyślni

Z tym kawałem to odrobinę przesadzamy, ale tak rzeczywiście zwyczajowo się mów: nieczystości wpuszcza się w kanał. Radni ze Starego Sącza mogli podjąć ostatnio wyjątkową decyzję o przyjęciu i wprowadzeniu do budżetu kolejnych kilkunastu milionów dofinansowania na rozbudowę gminnej kanalizacji.

Przypomnijmy. Stary Sącz już realizuje projekt skanalizowania Starego Sącza, który obejmie zachodnią część miasta. Projekt opiewał na 26 mln zł a lwia część tej kwoty pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina od dawna nosiła się z zamiarem rozszerzenia projektu. I tak też się działo.

Radni jeszcze w sierpniu zeszłego roku zadecydowali o rozszerzeniu projektu na kolejne miejscowości i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie, co oczywiście wiąże się z zabezpieczeniem wkładu własnego gminy w budżecie.

Zobacz też: Stary Sącz: powstaną Mieszkania Plus? Znamy już potencjalny adres

Wtedy wskazano w pierwszej Mostki, Moszczenicę Wyżną, Moszczenicę Niżną i Gołkowice Dolne. Dlaczego akurat te miejscowości? Bo przy przyznawaniu pieniędzy unijnych, a przede wszystkim rozszerzaniu projektów brana jest pod uwagę również ich spójność. Wszystkie wymienione miejscowości graniczą ze sobą i przede wszystkim ze Starym Sączem, co pozwoli na budowę wspólnego,  jednolitego systemu kanalizacyjnego.

Dziś mamy dla mieszkańców gminy świetne wieści. - Dostaliśmy decyzje o rozszerzenie projektu o dodatkowe 17 milionów złotych. Czyli teraz w sumie będziemy budować kanalizację za 62 miliony złotych – nie kryje satysfakcji zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki.

Dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków zewnętrznych sięgnęło zatem rekordowej kwoty 30 milionów 600 tysięcy złotych. Radni przyjęli na sesji 26 lutego uchwale o przyjęciu dotacji i włączeniu jej do budżetu gminy na 2019 rok.

A my przypomnijmy, że wszystkie informacje na temat postępów prac kanalizacyjnych na terenie gminy znaleźć można w publikacji Stary Sącz: wszystko, co chcecie wiedzieć o budowie kanalizacji jest tu i pod zamieszczonymi w niej linkami.

Jeszcze jedna ważna rzecz. W przeciwieństwie do korzystania z wodociągu na mieszkańcach spoczywa obowiązek włączenia swoich gospodarstw do systemu kanalizacyjnego. Jeśli mieszkańcy będą od tego uciekać, to samorząd może wszcząć odpowiednie postępowanie administracyjne i w ten sposób doprowadzić do podjęcia stosownych kroków.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)