Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
09/05/2023 - 15:25

Stary Sącz: jest decyzja dla przebudowy DK 87. Teraz mają głos mieszkańcy

Po kilkukrotnych przesunięciach terminów władze Starego Sącza wydały w końcu decyzję środowiskową dla przebudowy DK 87. Teraz decyzja wyłożona jest do wglądu a zainteresowani mogą zapoznać się ze wszystkimi dokumentami.

Przypomnijmy w telegraficznym skrócie. Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek zmuszony był aż kilka razy odwlekać wydanie decyzji w tej sprawie. Ostatnio stało się tak na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zażądała od projektantów wykonania drugiego wariantu obejścia niebezpiecznych barcickich zakrętów. – Miała iść zupełnie nowa nitka na nasypie wzdłuż Popradu aż do mostu na potoku Przysietnickim kończąca się skrzyżowaniem z lewo i prawoskrętami – wyjaśniał wtedy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Stara nitka krajówki miała być zaślepiona i służyć okolicznym jako droga wewnętrzna. RDOŚ uznała, że to za mało i domagała się opracowania kolejnego wariantu. I tak wariant został przygotowany. Wedle tego wariantu droga ma iść po starym śladzie, ale ma zostać wyprostowana co pociąga za sobą konieczność wyburzenia dwóch domów. Znów trzeba było ogłosić kolejne konsultacje społeczne i procedować projekt – a przynajmniej tę jego część – na nowo.

Zobacz też: Sypie się graniczna powiatówka w Muszynie

I choć na ostatniej sesji sołtys Barcic po raz kolejny głośno wyraził opinię, że Barcice powinny po prostu mieć swoją obwodnicę, dziś możemy już ogłosić decyzja środowiskowa jest w końcu wydana. – Teraz wszystkim zainteresowanym, oczywiście również mieszkańcom przysługuje prawo do wglądu do dokumentów – zaznacza Gizicki, który nie ukrywa, że dla samorządu bardzo ważny moment.

– Przebudowa DK 87 to jedyna szansa na zbudowanie chodników po obu stronach krajówki, na wykonanie w końcu normatywnego, spełniającego dzisiejsze standardy oświetlenia ulicznego i przede wszystkim na odwodnienie Barcic, na budowę systemu odwadniającego, na terenie który bardzo często jest zalewany. Przypomnę, że właśnie podpisaliśmy umowę na przebudowę drogi gminnej od cmentarza do Popradu, w której my ze swojej strony wybudujemy odpowiedni kolektor, dzięki któremu cała deszczówka już od krajówki schodzić będzie do rzeki – twierdzi zdecydowanie zastępca burmistrza.

Wracając do samej DK 87 – zainteresowani mają 14 dni, by zapoznać się treścią decyzji środowiskowej, która udostępniona jest w siedzibie Urzędu Miejskiego w pok. nr 4. Ewentualne odwołanie od decyzji można wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu, ul. Gorzkowska 30 za pośrednictwem burmistrza Starego Sącza. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info ES)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu