Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
02/06/2020 - 18:15

Stary Sącz: jaki kryzys, jak tu takie inwestycje się szykują!

Gmina Stary Sącz chce wybudować centrum opiekuńczo-mieszkalne dla dorosłych niepełnosprawnych, którym nie ma kto zapewnić niezbędnej całodobowej opieki. Jednocześnie samorząd planuje budowę nowego gminnego przedszkola, tym razem w Moszczenicy Niżnej. Tylko skąd w dobie kryzysu po epidemii COVID-19 wziąć na to pieniądze? Gmina już ma plan.

Już od dłuższego samorządowcy ze Starego Sącza kładą ogromny nacisk na pomoc dla seniorów i osób niepełnosprawnych ze swojego terenu. Ostatnio wprowadzono tu nawet program Dobry Stary Sącz, dzięki któremu seniorzy 75 plus i niepełnosprawni będą tu płacić o 60 zł mniej za śmieci w skali roku a opiekunowie niepełnosprawnych będą mogli korzystać z tak zwanej opieki wytchnieniowej – czyli dzięki dofinasowaniu zapłacić za pomoc opiekunów, którzy zastąpią ich w obowiązkach choćby na czas niezbędny do załatwienia sprawunków, wizyty u lekarza itp. O szczegółach pisaliśmy Zapłacą na wypoczynek mieszkańców? Tak chce to robić Stary Sącz

Teraz gmina robi następny krok i już złożyła wniosek o dofinansowanie wspomnianego wyżej centrum opiekuńczo mieszkalnego. Co kryje się pod tą nazwą? Jak wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki: - Chcemy rozbudować siedzibę Stowarzyszenia „Gniazdo” w Cyganowicach i stworzyć tu obiekt opiekuńczo mieszkalny dla 20 niepełnosprawnych, dorosłych osób, które wymagają całodobowej opieki i pomocy. Pieniądze, 2 miliony 600 tysięcy złotych, które chcemy pozyskać z dedykowanego rządowego projektu to około 40 procent wartości inwestycji, resztę będziemy musieli zabezpieczyć z budżetu gminy.

Gizicki dodaje też, że ten sam rządowy projekt zakłada, że gmina przez trzy lata, co  miesiąc otrzymywać będzie 5 tysięcy złotych na utrzymanie każdego z pensjonariuszy. Pieniądze te pozwolą m.in. zabezpieczyć pensje dla niezbędnego w takim miejscu personelu: lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów itp. „Gniazdo” też zachowa tu swoją siedzibę – centrum funkcjonować będzie w dodatkowym piętrze i nowym skrzydle budynku.Kolejna ważna informacja jest taka, że dzięki funkcjonowaniu centrum gmina będzie mogła zabezpieczyć posiłki dla szkół z Przysietnicy, Cyganowic, Barcic i Moszczenicy. Jakim cudem? To bardzo proste. – Jedną kuchnię dla sześciu szkół mamy w gminnym przedszkolu w Starym Sączu. Potrzeby są jednak znacznie większe. Dlatego w centrum powstanie druga, bardzo wielka kuchnia, bo o powierzchni 150 metrów kwadratowych i chcemy by obok pensjonariuszy ośrodka docelowo obsługiwała ona szkoły we wspominanych sołectwach i przedszkole, które chcemy wybudować w Moszczenicy Niżnej. Tym samym będziemy mogli zagwarantować uczniom dostawę posiłków do wszystkich naszych szkół i zrezygnować z usług cateringowych.

Zobacz też: O 5 złotych mniej zapłacą seniorzy i niepełnosprawni w Starym Sączu

Skupmy się teraz na samym przedszkolu. Otóż do tej pory w gminie Stary Sącz funkcjonowało tylko jedno publiczne przedszkole – w Starym Sączu. Reszta placówek tego typu, to placówki prywatne. Rodzice i radni już od dawna sygnalizowali, że przydałoby się jeszcze jedno przedszkole w innej lokalizacji. Dziś gmina wychodzi naprzeciw tej potrzebie i opracowała projekt budowy nowego budynku przedszkolnego w Moszczenicy Niżnej. – To ma być przedszkole dla 50 dzieci z pełnym zapleczem dydaktycznym i placem zabaw z prawdziwego zdarzenia. Skąd weźmiemy na to pieniądze? Czekamy właśnie na ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie takich inwestycji, który ma być ogłoszony już w lipcu.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu