Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
29/04/2019 - 12:15

Stary Sącz i Gołkowice Górne: taką petardą naprawdę można jechać w bój!

Ogromna radość w Gołkowicach Górnych i wszystkich okolicznych miejscowościach, w których na co dzień interweniują strażacy z tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka otrzymała właśnie zupełnie nowy wóz bojowy i to o takich parametrach, że tylko pozazdrościć.

Zacznijmy od tego, co najmocniej interesuje strażaków i naszych Czytelników w podobnych okolicznościach, czyli od danych technicznych. Auto, które pracować będzie na rzecz OSP w Gołkowicach to MAN 18.340 4X4 BB DMC 18 600 KG o napędzie 4X4 – uterenowiony. Za moc pojazdu odpowiada silnik EURO 6 o mocy 250 KW (340 KM). Kabina wozu może pomieścić 6 osób a zabudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i kompozytów i liczy sobie aż 9 skrytek.

 AUTOPOMPA:
Model: HMT 32/10-4/40
Wydajność: 4260 dm3/min - 8 bar, 560 dm3/min - 40 bar
Zbiornik na wodę
Pojemność: 5500 dm3
Materiał: kompozyt

Inne elementy układu wodnego - działko: JMW Fire GT3200, szybkie natarcie: wodno-pianowe, długość węża 60 m, sterowanie ręczne i elektryczne, zraszacze: 4 - dwa z przodu i dwa z boku pojazdu.

Oczywiście takie auto ma swoją odpowiednią cenę. To akurat warte jest aż 861 tys. zł z czego 250 tys. pochodzi z Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, następne 200 tys. z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego a kolejne 260 tys. przekazała gmina Stary Sącz (w tym 10 tys. zł to środki przekazane z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Gołkowice Górne na 2018 rok). Swój udział w sfinansowaniu auta ma też OSP Gołkowice Górne, któremu udało się wygospodarować na ten cel aż 151 tys.

Uroczystego przekazania samochodu dokonali st. bryg. Marek Bębenek Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w asyście posła Edwarda Siarki- Przewodniczącego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego związku OSP RP w Krakowie oraz Witolda Kozłowskiego- Marszałka Województwa Małopolskiego. Towarzyszyli im st. bryg. w stanie spocz. Piotr Konar - Przedstawiciela WFOŚiGW w Krakowie oraz przedstawiciele miejscowych władz czyli burmistrz Jacek Lelek oraz dh Antoni Majerski – prezes OSP Gołkowice Górne. Pojazd odebrali z kolei dh Paweł Banach - naczelnik OSP. Zaszczyt kierowania nowym samochodem w trakcie uroczystości przypadł Aleksandrowi Janikowi.

Zobacz też: Stary Sącz: wow! Takie cacko, fabrycznie nowe właśnie trafiło do strażaków z OSP

MDP powstała w 1966 roku. Obecnie liczy 25 członków. Opiekunami są Grzegorz Krzak i Paweł Szabla. Podczas niedzielnej uroczystości ślubowanie strażackie złożyli Karol Gołdyń, Bartłomiej Góra, Monika Grabska, Gabriela Klimecka, Martyna Klimecka, Eryk Klimek, Mateusz Koszut, Karolina Łatka, Julia Maludy, Kamil Polak, Paulina Polak, Bartłomiej Skoczeń, Przemysław Skoczeń, Andrzej Zygmunt oraz Piotr Zygmunt.

Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa – w OSP Gołkowice Górne służą – podobnie jak to ma też miejsce w innych jednostkach z naszego regionu – całe rodziny i to czasem od wielu pokoleń.

ES [email protected] Fot.: archiwum OSP Gołkowice Górne

Uroczystości w OSP w Gołkowicach Górnych
28. 04. 19. Fot.: archiwum OSP


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe