Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
05/09/2023 - 11:50

Stary Sącz: gmina dołoży mieszkańcom tylko do zabytkowych bram. Ile w tym roku?

Na ostatniej sesji radni w Starym Sączu przyjęli uchwałę, na podstawie której właściciele budynków wpisanych do gminnego rejestru zabytków będą mogli ubiegać się o środki na renowację ich zabytkowych bram.

Stary Sącz: gmina dołoży mieszkańcom tylko do zabytkowych bram. Ile w tym roku?

Jak zastrzega na wstępie burmistrz Jacek Lelek, projekt uchwały w tej sprawie przedstawiony na ostatniej sesji to odbicie tego, co w tym zakresie przewiduje, jakie możliwości dofinansowania samorządowi daje odpowiednia ustawa. W projekcie była mowa nie tylko o owych bramach, ale również o stolarce okiennej czy rynnach. Jednak w zderzeniu z finansowymi możliwościami samorządu, w Starym Sączu projekt ostatecznie obejmie tylko owe wspomniane bramy. 

Grubo ponad 7 milionów. Stary Sącz dostał pieniądze na załatanie dziur w budżecie

– Nas jednak nie stać na to, by działać aż w takim zakresie, bo do gminnego rejestru zabytków mamy wpisane aż około 200 budynków. Dlatego w naszym programie skupimy się tylko na bramach, zabytkowych, drewnianych bramach, które stanowią bardzo ważny, nieodłączny element naszej architektury. W tym roku na ich renowację przeznaczamy 50 tysięcy złotych. W kolejnych latach będziemy te środki zwiększać w zależności od naszych możliwości finansowych – tłumaczy gospodarz gminy.

- Już w najbliższych dniach przedstawiony zostanie szczegółowy regulamin i ruszymy z przyjmowaniem wniosków – podkreśla na zakończenie. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu