Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
13/03/2019 - 19:35

Stary Sącz: DK 87 na bogato – estakada, nasyp, dwa ronda i inne cuda

By przygotować mieszkańców gminy Stary Sącz do czynnego udziału w konsultacjach społecznych na temat wariantów przebudowy krajówki DK 87 w Barcicach podajemy ich szczegóły. Naszym przewodnikiem jest burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Już 21 marca w Barcicach odbędą się konsultacje społeczne w sprawie wariantów przebudowy DK 87. O szczegółach spotkania i sposobach zgłaszania uwag co do przedstawionych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariantów pisaliśmy w publikacji Przebudowa DK 87 w Barciach. Zobacz warianty nowego przebiegu!

Dziś skupmy się na samych wariantach. Jak zastrzega burmistrz Jacek Lelek  - dementując pojawiające się pogłoski – nie ma tu mowy o nowym przebiegu drogi, tylko o modernizacji starego korytarza. Przy owej modernizacji kluczowe dla mieszkańców są te najbardziej newralgiczne dla bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców gminy i kierowców, miejscowych i przejezdnych, miejsca. Ale włodarz gminy zaznacza, że pierwszą rzeczą, na którą kładą wszyscy nacisk jest właściwe odwodnienie drogi. Doprowadzenie do sytuacji gdy wszystkie wody opadowe z krajówki trafiać będą do Popradu. – Chodzi o to, by droga nie była barierą dla wody schodzącej z gór – obrazuje Lelek.

Druga rzecz to wspomniane przez nas wielokrotnie feralne zakręty w Barcicach. Otóż w tym wypadku inwestor proponuje by na tym odcinku drogę wytyczyć na nowo po lewej stronie (jadąc na Piwniczną) między zabudowaniami a brzegiem rzeki. Tu mowa o budowie tego wycinka w oparciu o estakadę lub nasyp. I gmina, i mieszkańcy już mówią częściej o tym drugim rozwiązaniu, bo gwarantuje ono dodatkowe zabezpieczenie brzegów Popradu. Na tym odcinku stara droga będzie „zaślepiona” a w przyszłości będzie wykorzystywana jedynie jako droga dojazdowa do posesji.

Kolejna istotna rzecz to budowa chodnika na całej długości drogi w Barcicach po obu stronach jezdni.

Zobacz też: Kiedy ogrodzenia wzdłuż DK-87 przestaną robić za „łapacze” aut? Do likwidacji „przeklętych” zakrętów aż 70 miesięcy!

Czwartym istotnym elementem jest zjazd z krajówki na Przysietnicę, wyjątkowo niebezpieczny zjazd bo prowadzący przez tory kolejowe. Obecnie auta czekające na otwarcie szlabanów blokują, utrudniają ruch pozostałym pojazdom. – Tu też są przygotowane dwa warianty. Jeden to budowa ronda z pasami wyłączenia czyli prawo i lewoskrętami.

Piąte newralgiczne dla gminy zagadnienie to skrzyżowanie w centrum Barcic – zjazd z DK 87 w stronę Woli Kroguleckiej a dalej w stronę platformy widokowej. – To jest takie miejsce, w którym skupiają się praktycznie wszystkie najważniejsze funkcje miejscowości – kościół, szkoła, ośrodek zdrowia, stadion piłkarski, sklepy i tereny wypoczynkowe. Tu projektanci przygotowali dwa warianty. Jeden wariant, to wariant przelotowy. Natomiast drugi wariant zakłada budowę ronda i przystanku autobusowego. I nie ukrywam, że to rondo – przynajmniej moim zdaniem – jest w tym miejscu bardzo dobrym rozwiązaniem – zastrzega burmistrz argumentując, że rondo zwolniłoby ruch i pozwoliłby stworzyć bezpieczne przejścia dla pieszych a przystanek obsługiwał by wszystkie trzy kierunki ruchu w jednym miejscu co też przekłada się i na bezpieczeństwo i wygodę pasażerów.

Jacek Lelek apeluje jednocześnie do wszystkich, którzy mają uwagi do tych wariantów, tych propozycji by już dziś dzieli się nimi w sposób wskazany w przytoczonej wyżej publikacji o konsultacjach. Bo tylko wtedy projektanci będą mogli przygotować się właściwie do dyskusji.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu