Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
11/01/2021 - 18:55

Stary Sącz: budżetu obywatelskiego nie będzie. Będą za to… piece

Już któryś rok z rzędu w budżecie gminy Stary Sącz na 2021 rok próżno szukać środków na projekty z budżetu obywatelskiego. Dlaczego?

Stary Sącz: budżetu obywatelskiego nie będzie. Będą za to… piece

Kolejne edycje budżetu obywatelskiego, który opiewał aż na pół miliona złotych co roku cieszyły się w gminie Stary Sącz ogromnym powodzeniem. Jednak w 2019 roku gmina odstąpiła od realizacji przedsięwzięcia. Powodem była konieczność uchwalenia regulaminu, który uwzględniałby wszystkie – co tu kryć, dość skomplikowane - procedury ROD, czyli wymogi ustawy o ochronie danych osobowych. Decyzją rady 500 tysięcy, na które opiewało przedsięwzięcie przeznaczono na dofinansowanie na wymianę starych pieców dla mieszkańców gminy.

Zobacz też: Stary Sącz: jest aż pół miliona na wymianę pieców w budżecie. Jak je dostać?

Mamy już rok 2021 i okazało się, że i tym razem budżetu obywatelskiego nie będzie. Dlaczego?

- Po raz kolejny te pół miliona złotych zamiast na budżet obywatelski przeznaczyliśmy na dotacje na wymianę starych pieców na nowe, ekologiczne. Nasz gminny projekt dofinansowań okazał się bardzo dużym sukcesem, co roku korzysta z niego aż około stu beneficjentów. A nie ukrywamy, że podniesienie jakości powietrza jest dla nas priorytetem. Z kolei środki na realizację przedsięwzięć rekreacyjnych, czyli takich projektów, jakie składano w budżecie obywatelskim udaje nam się z powodzeniem zabezpieczać ze źródeł zewnętrznych – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Zobacz też: Stary Sącz zgarnie aż 8 milionów na inwestycje turystyczne i skate park

Samorządowiec zaznacza jednocześnie, że nie jest wcale powiedziane, że gmina kiedyś znów wróci do organizacji budżetu obywatelskiego, ale nastąpi to najprawdopodobniej dopiero wtedy gdy skończy się zainteresowanie dotacjami na wymianę palenisk. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020