Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
30/03/2022 - 18:50

Stary Sącz będzie mógł płacić hotelom i pensjonatom, które przyjęły uchodźców

Wczorajsza sesja w gminie Stary Sącz przyniosła długo oczekiwane regulacje odnośnie przekazywania hotelom, pensjonatom itp. środków, które mają być ekwiwalentem za pobyt uchodźców z Ukrainy. Burmistrz Jacek Lelek przedstawił również pełny raport odnośnie pomocy, jaką ukraińscy obywatele otrzymują na terenie starosądeckiego samorządu.

Stary Sącz będzie mógł płacić hotelom i pensjonatom, które przyjęły uchodźców

- Z tych czterystu osób, które przebywają obecnie na terenie naszej gminy ponad 70 osób to są dzieci w wieku szkolnym. Mówimy o szkole podstawowej, czyli w wieku naszej szkoły podstawowej. Dla tych dzieciaków, rodzicom tych dzieci zaproponowaliśmy edukację w naszych szkołach: Szkole Podstawowej numer 1 i Szkole Podstawowej numer 2. Zorganizowaliśmy tam tak zwane oddziały przygotowawcze, czyli oddziały w których dzieci uczą się języka polskiego przede wszystkim, ale również w których mają prowadzone poszczególne przedmioty w języku polskim przy wsparciu wspomagającego nauczyciela, którym dzieciom na język ukraiński pewne bardziej zawiłe rzeczy tłumaczy – raportował na sesji burmistrz Jacek Lelek.

- (…) ten etap pozwala na przygotowanie dzieci na ewentualne pobieranie nauki od września już w klasach z polskimi dziećmi, czyli w polskim systemie edukacji. Z tej oferty skorzystało aż 50 dzieci, czyli dwie trzecie, mniej więcej, tych, które są na terenie naszej gminy – mówi dalej samorządowiec dziękując za zaangażowanie dyrektorów wspomnianych placówek. – Informacja zwrotna, która do nas dociera jest bardzo optymistyczna. Dzieciaki się cieszą, rodzicie są bardzo zadowoleni. Ta szkoła jest namiastką normalności. Chociaż ta jedna rzecz przypomina ich zwykłe życie.

Zobacz też: Skąd wziąć pieniądze na pomoc dla uchodźców w Starym Sączu? Sesja LIVE

Lelek dodał też, że uchodźcy pochodzą głownie z dużych miast albo z ich bezpośrednich okolic. Burmistrz podkreślił też sprawne działanie referatu spraw obywatelskich, który – zgodnie z ustawą o pomocy uchodźcom – wydaje im numery PESEL. – Wydaliśmy już takich numerów blisko 400.

Do Starego Sącza przyjeżdżają też w tym celu uchodźcy z innych gmin. – Praktycznie jest cały czas kolejka przed naszym punktem – zaznaczył burmistrz dziękując odpowiedzialnym pracownikom i sekretarzowi gminy za sprawne działanie tym bardziej, że punkt wydawania PESEL był czynny również w soboty.

- Chcę tu też powiedzieć, że szykujemy też dla uchodźców kolejne miejsca. Mamy świadomość, że te miejsca, w których uchodźcy dzisiaj przebywają, nie wszystkie będą dostępne cały czas. Można powiedzieć, że takie szczęście w nieszczęściu było, że ten pierwszy okres konfliktu przypadł na martwy sezon. Już nie zima, a jeszcze nie wiosna. Mieliśmy dzięki temu ułatwione znalezienie miejsc, ale nie tylko my, bo Krynica i Muszyna, to takie miejsca, gdzie tych uchodźców jest znacznie, znacznie więcej – przedstawiał sytuację szef starosądeckiego samorządu.

Wiedząc jednak o tym, że po zakończeniu Wielkiego Postu zacznie się okres turystyczny a w prywatnych pensjonatach są już rezerwacje ze strony turystów, gmina Stary Sącz już szuka sposobów na relokację przebywających w nich dziś obywateli Ukrainy. – Do takich miejsc, które po pierwsze będą trochę tańsze w utrzymaniu, bo to jednak jest trudna sprawa. Wielu z nich (uchodźców – dop. red.) ciągle nie ma pracy i pewnie tak szybko tej pracy nie znajdzie, bo biorąc pod uwagę, że na terenie Sądecczyzny mamy kilka tysięcy nowych osób, nowych potencjalnych pracowników, to może się okazać, że znalezienie tej pracy będzie problematyczne.

- Mamy już przygotowanych sporo miejsc i mieszka tam już 11 osób w remizie OSP w Przysietnicy. Mamy już przegotowaną remizę w Barcicach i w Starym Sączu. Kolejne remizy mamy zamiar przygotowywać, ale jest też wielkie zaangażowanie przede wszystkim dwóch sołectw Moszczenica Niżna i Moszczenica Wyżna. Tutaj ukłony wielkie dla pana sołtysa Florka i pana sołtysa Majewskiego i dla wszystkich ich współpracowników, bo ofiarność ludzi wielka była, którzy wyremontowali i wyposażyli dwa mieszkania w szkole. Jedno z nich jest już zamieszkałe, do drugiego będziemy wkrótce relokować osoby. Podobna inicjatywa pojawiła się w Gaboniu, którą realizuje pan Maciej Garbacz. Również w Skrudzinie szkoła przygotowała takie miejsce, gdzie będzie można relokować parę osób – wyliczał kolejne działania na terenie samorządu podkreślając, że są już głoszenia podobnych takich działań w innych miejscach a gmina też ze swojej strony przygląda się pod tym kontem swoim nieruchomościom.

Zobacz też: Zepną Głęboki Jar nowym mostem dla piechurów i rowerzystów

I teraz najważniejsze. Na mocy stosownej, przyjętej na wczorajszej sesji, uchwały gmina Stary Sącz zawrze bardzo ważne porozumienie związane z uchodźcami ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu. Co to oznacza w praktyce?

Na mocy tegoż porozumienia gmina nabędzie uprawnień do pośredniczenia w przekazywaniu pieniędzy dla hoteli, pensjonatów itp., które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy. A chodzi tu o kwotę 100 złotych za dobę pobytu licząc od pierwszego dnia, w którym dany uchodźca w danym miejscu zamieszkał, czyli – w części przypadków - tak naprawdę już od 24 lutego zagwarantowaną przez polski rząd.

Druga ważna uchwała związana z uchodźcami porządkuje kwestie wypłaty uchodźcom zasiłków i świadczeń, takich jak między innymi 500 plus. Gmina będzie te pieniądze wypłacać obywatelom Ukrainy na tych samych zasadach, co polskim. ([email protected] Fot.: prt sc transmisja z sesji)







Dziękujemy za przesłanie błędu