Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
07/07/2020 - 19:40

Starosta bije na alarm. Atak koronawirusa po weselach w Nawojowej i Podegrodziu

Jeszcze trzy tygodnie temu wydawało się, że Sądecczyzna wychodzi obronną ręką z epidemii koronawirusa. W ogóle nie było nowych zachorowań. Czy to dlatego tak wiele osób nabrało przekonania, że zaraza z Chin to „strachy na Lachy” i nie trzeba już przestrzegać zasad sanitarnych? Skutki tego są opłakane. Na alarm bije starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Liczba zakażonych koronawirusem na terenie powiatu Nowosądeckiego gwałtownie wzrasta.  Poniedziałkowy bilans to 134 zakażonych. To o 18 więcej niż wczoraj. Jeszcze trzy tygodnie temu – w ogóle nie było zdiagnozowanych chorych.

- Mamy bardzo niekorzystną sytuację – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Liczba osób zakażonych wzrasta. W kwarantannie domowej jest 948 osób – to bardzo dużo. Chcę przypomnieć, że 15 czerwca nie mieliśmy żadnego zakażonego. Wzrost jest ogromny. Z rozmowy z Inspektorem Sanitarnym wynika, że głównym miejscem tych zakażeń są imprezy zbiorowe - wesela.

Czytaj też Jasnowidz Jackowski już wie, kto wygra drugą turę wyborów prezydenckich

Wzrost zachorowań zanotowano głównie po weselach w Nawojowej i Podegrodziu.

- Sprawa dotyczy też wesela, które odbyło się niedawno w  Nowym Sączu – dodaje starosta. – Znam rodzinę, która brała w nim udział. Osiem osób z tej rodziny jest zakażonych, a pięć zostało hospitalizowanych w Krakowie.  Obecnie najwięcej osób zakażonych jest w gminie Chełmiec -31, Łącku – 24, Krynicy – 18, w Grybowie – 12, Starym Sączu – 11. W Korzennej – 7 osób, Łososinie Dolnej – 4, w Łabowej – 3, Kamionce Wielkiej – 2 i w Nawojowej – jedna osoba.

Kilku wójtów ograniczyło przyjmowanie klientów w urzędach. Dotyczy to Łącka, Podegrodzia i Nawojowej. Taką decyzję podjął również burmistrz Starego Sącza.

- Sanepid ma obecnie bardzo trudne zadanie. Trzeba znaleźć wszystkich zakażonych i osoby, które się z nimi kontaktowały. W rozmowie ze mną, Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę na to, że ludzie nie chcą się poddawać badaniu – dodaje starosta. - Wiąże się to między innymi z późniejszą koniecznością odbywania kwarantanny czy pobytem w szpitalu.

Powiat nowosądecki przygotował punkt kwarantanny zbiorowej. Do końca lipca jest to Centrum Diecezjalne Opoka w Starym Sączu, a od sierpnia – Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju.

Czytaj też Wystarczy jedno ognisko zakażenia! Po przyjęciu weselnym chora cała rodzina

- Apeluję do mieszkańców  powiatu i turystów o przestrzeganie zaleceń sanitarnych - mówi Kwiatkowski. – Proszę o to, aby w wyznaczonych miejscach nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam też do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Starosta jest w stałym w kontakcie z inspektorem sanitarnym.

- Nie ma co panikować. Trzeba podejmować skuteczne działania. Przykładem są wójtowie, którzy reagując na wzrost liczby zakażonych w swoich gminach ograniczyli wizyty w urzędach zarówno dla dobra mieszkańców jak i urzędników. Większość z nas pracuje i na co dzień ma kontakt z innymi osobami. Przestrzegajmy zasad, a to zapewne pomoże w zminimalizowaniu możliwości zakażenia. Po prostu dbajmy o siebie nawzajem (olsz)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)