Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
10/02/2017 - 11:25

Stanisław Kaim kłamcą lustracyjnym. Wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, uznający Stanisława Kaima, b. wiceprezydenta Nowego Sącza, za kłamcę lustracyjnego. Kaim otrzymał 4-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych z wyboru.

Jak ustalił sąd lustracyjny, współpraca Stanisława Kaima z tajnymi służbami PRL trwała 10 lat i była podzielona na trzy okresy.

W wojsku (Lublin) był informatorem WSW o pseudonimie  "Brzoza".

Po powrocie do cywila (1982), jako instruktor ZMSP w Tymbarku, współpracował z limanowską SB jako TW "Staszek" (prowadził go chor..Andrzej Sroczyński z RUSW w Limanowej).

Gdy awansował na wiceprzewodniczącego ZW ZSMP w Nowym Sączu ds. wiejskich (1986) - został przekwalifikowany na KO "Staszek" (aparatczyków, wg instrukcji SB, nie wolno było werbować na TW). Kiedy wiosną 1989 r. został szefem ZSMP w woj. nowosądeckim, przejął go Wydział III SB WUSW w Nowym Sączu (oficer prowadzący -  ppor. Bolesław Koział).    

Kontakty trwały do lutego 1990 roku. W aktach IPN zachowało się odręczne zobowiązanie Stanisława Kaima o współpracy oraz pokwitowania odbioru wynagrodzenia od SB.

Po przełomie ustrojowym Kaim był przez trzy kadencje radnym Nowego Sącza z ramienia najpierw SdRP, potem SLD. W latach 2003 - 2006 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Nowego Sącza Józefa A. Wiktora (nadzorował szkoły i placówki kulturalne).

W 2011 roku IPN zakwestionował prawdziwość jego oświadczenia lustracyjnego złożonego przed wyborami samorządowymi rok wcześniej. W Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu obwiniony podważał autentyczność dokumentów IPN. Przeważyła opinia grafologa.

Stanisław Kaim (r. 1959) jesienią zeszłego roku został ponownie wybrany do zarządu osiedla Przetakówka w Nowym Sączu, od 2014 jest oficjalnym doradcą burmistrza Grybowa Pawła Fydy ds. oświaty.
(s)
   
 Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe