Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
15/01/2018 - 15:40

Stało się! Znamy przebieg Sądeczanki. Są już mapy i wizualizcje

Wreszcie nastąpił przełom. Wiadomo już, którędy może być wytyczona Sądeczanka. Na razie - spośród dwudziestu sześciu - zostały wybrane dwa warianty. Obydwa zakładają budowę tunelu po Justem!

Spotkanie z udziałem lokalnych parlamentarzystów i przedstawicieli samorządowców, po terenach których powiedzie droga, było spokojne i merytoryczne. Wszystkim zależało na tym, żeby osiągnąć kompromis - mówi rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Iwona Mikrut.

Czytaj też  Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać

Jak może  więc wyglądać trasa  Sądeczanki?

Jeden z zaproponowanych wariantów zakłada, że ekspresówka do Brzeska zacznie się od ronda marcinkowickiego, pobiegnie wzdłuż Dunajca, aż do Dąbrowy, gdzie będzie wybudowany nowy most, potem  zostanie poprowadzona starym śladem, czyli  drogą krajową nr  75,  do nowej przeprawy w Kurowie.

Druga z wersji budowy Sądeczanki biegnie także wzdłuż wałów Dunajca, ale od strony ulicy Tarnowskiej i dalej, tak jak  w pierwszym wariancie, do mostu Kurowie.

- Obie  propozycje przedstawione przez Generalną Dyrekcję i Dróg i Autostrad  zakładają budowę tunelu pod Justem - mówi rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Iwona Mikrut.  

Zaproponowane przez Generalną Dyrekcję rozwiązania  uznaliśmy za satysfakcjonujące - mówi wiceprezydent Wojciech Piech, który  uczestniczył w spotkaniu. -  Nie  będziemy tego kontestować, bo zależy nam na tym, żeby ta inwestycja wreszcie ruszyła. Apelujemy do innych samorządów, aby nie mnożyć kolejnych wariantów i przystąpić do realizacji kolejnego etapu - przygotowania decyzji środowiskowej.

Droga do tak wyczekiwanego przez  mieszkańców Nowego Sącza szybkiego połączenia z autostradą A4 jest długa, naznaczona konsultacjami i protestami.

- W 2017 roku odbyło się 15 spotkań z mieszkańcami i samorządami w gminach, wpłynęło 10 655 głosów w sprawie korytarzu przebiegu drogi, w tym 1824 wypełnione ankiety, 880 wniosków indywidualnych i 7951 podpisów na wnioskach grupowych - wylicza Iwona Milrut. -  Na postawie wniosków i sugestii mieszkańców i samorządów przeanalizowano 26 wariantów przebiegu korytarzy co wynosi 1800 km hipotetycznych dróg.

Czytaj Mnożą się warianty wariantów i mnożą się protesty. Maleją szansę na rozpoczęcie budowy „Sądeczanki”

Jak wyjaśnia rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji, poszukiwano takich przebiegów, które umożliwią spełnienie parametrów technicznych wymaganych dla drogi dwujezdniowej głównej przyspieszonej, na tle ukształtowania terenu, z uwzględnieniem terenów osuwiskowych oraz czynników społecznych - mówi Iwona Mikrut i dodaje, że podstawowym kryterium społecznym była minimalizacja wyburzeń budynków.

Co dalej?  Dwa warianty zostały wybrane do dalszych prac nad dokumentacją.  Trzeba jeszcze  wykonać między innymi badania geologiczne, inwentaryzację przyrodniczą, analizy ekonomiczne i społeczne.  Potem zaczną się żmudne uzgodnienia związane z decyzją środowiskową, co zwykle zajmuje blisko rok. Dopiero w 2019 Generalna Dyrekcja może wystąpić o pozwolenie na budowę.

[email protected] fot. DGDKiA







Dziękujemy za przesłanie błędu