Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
24/11/2021 - 22:30

Sprawdzają wpływ działań Mo-BRUK-u na środowisko. Powoli, ale do przodu

Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dotyczącej oddziaływania inwestycji spółki Mo-BRUK z Niecwi na środowisko w dalszym ciągu trwa. Wójt po raz kolejny wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy, respektując prośbę RDOŚ w tym zakresie. Co dalej?

Wójt gminy Korzenna Leszek Skowron powiadomił mieszkańców o postępach w sprawie postępowania, w ramach którego organy administracji publicznej sprawdzają wpływ planowanej rozbudowy zakładu przetwarzającego odpady w Niecwi na środowisko. Procedura trwa już dobre kilkanaście miesięcy. Sprawnemu wydaniu decyzji przeszkodziła pandemia. Powoli jednak zbliżamy się do finału postępowania.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wyznaczył nowy termin uzgodnienia warunków planowanego przedsięwzięcia. Wszystko przez skomplikowany charakter sprawy. Obecnie RDOŚ analizuje zgromadzone dokumenty.

Pojawiły się także przejściowe problemy z opinią, w której organy muszą dokonać korekty ze względu na zmiany w raporcie Mo-BRUK-u, o których pisaliśmy tutaj. Raport trzeba również uzupełnić. Uwagi i wnioski ze strony mieszkańców, które wpłynęły w wyznaczonym terminie do wójta, są poddawane analizie.

- Za sprawą otrzymanych uwag i wniosków społeczeństwa zapadła decyzja o zmianie proponowanego wariantu przedsięwzięcia. W raporcie zaoferowano hermetyzację miejsc przetwarzania i magazynowania odpadów poprzez budowę hal wyposażonych w wentylację mechaniczną, budowę koniecznej infrastruktury oraz dostosowanie i modernizację istniejących obecnie urządzeń – czytamy w piśmie pełnomocnika Mo-BRUKu.

Czytaj też: Mo-BRUK będzie sprzedawał przetworzone odpady na Ukrainę. Zrobią z tego paliwo

- Organ nie jest w stanie zakończyć postępowania w czasie wskazanym w obwieszczeniu z dnia 8 października 2021 roku. Wskazuję nowy termin załatwienia sprawy – do 17 stycznia 2022 roku – poinformował wójt.

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego stronom postępowania przysługuje prawo wniesienia ponaglenia, zwłaszcza jeśli sprawa prowadzona jest dłużej niż jest to niezbędne do jej załatwienia. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu