Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/04/2020 - 09:05

Spotkali się w sprawie izolatoriów w Krynicy. Co ustalili?

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik 9 kwietnia wydał polecenia utworzenia i prowadzenia pięciu izolatoriów w Krynicy-Zdroju, w tym w Nowym Domu Zdrojowym i Continentalu. 14 kwietnia odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem m.in.: wice wojewody, burmistrza miasta, prezesa UKŻ oraz dyrektorów szpitali, krynickiego i nowosądeckiego.

W spotkaniu dotyczącym powołania na terenie Krynicy-Zdroju pięciu izolatoriów w Continentalu, 20. Szpitalu Wojskowym, Starym Domu Zdrojowym, Patrii i Nowym Domu Zdrojowym, uczestniczyli m.in. I wice wojewoda Zbigniew Starzec, poseł i dyr. Sanatorium Continental Patryk Wicher, prezes UKŻ Wiesław Pióro, dyrektor Szpitala Wojskowego płk Romuald Lipski, a także dyrektorzy szpitali: sądeckiego Lidia Zelek i krynickiego Sławomir Kmak.

Jak wyjaśnia burmistrz Piotr Ryba, koncepcja izolatoriów zakłada pobyt w danym obiekcie osób z dodatnim wynikiem Covid-19, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, a nie mogą przebywać w domu.

-Gmina w żaden sposób nie była informowana, że zostaną wydane polecenia wojewody, dla szpitali krynickiego i sądeckiego, aby utworzyć izolatoria: przez szpital krynicki w Starym Domu Zdrojowym, Nowym Domu Zdrojowym i Patrii oraz sądecki szpital w Sanatorium Continental i Szpitalu Wojskowym .-mówi burmistrz Piotr Ryba

- Jak tłumaczono, z uwagi na władanie przez Skarb Państwa i spółki Skarbu Państwa tymi obiektami doszło do ich wskazania.

Piotr Ryba podkreśla, że jako burmistrz nie jest zwolennikiem lokalizowania takich obiektów na terenie miasta. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby umiejscawianie ich przy szpitalach.

- Ustalenia dotyczące izolatoriów zapadały na szczeblu wojewody, bez jakiegokolwiek udziału Gminy, czy chociażby pytania nas o zdanie i opinię w tej sprawie. Polecenia wojewody posiadają rygor natychmiastowej wykonalności". – dodaje włodarz uzdrowiska
-Jeżeli izolatoria zaczną funkcjonować na terenie Krynicy-Zdroju, choć cały czas mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, to służby, w tym policja i Wojska Ochrony Terytorialnej będą zobowiązane do zapewnienia izolacji osób chorych od reszty społeczeństwa.

Wszystko po to, aby uniemożliwić wydostanie się osób chorych z tych obiektów i zakażania naszych mieszkańców. Otrzymałem zapewnienie, że zachowane zostaną wszelkie niezbędne procedury medyczne i wirusologiczne.

Izolatorium ma działać na podstawie umowy pomiędzy szpitalem i obiektem sanatoryjnym, w którym za stronę medyczną ma odpowiadać lecznica, a za stronę hotelową sanatorium.

Jak informuje burmistrz, uczestnicy spotkania zgłaszali wiele uwag i wątpliwości, dotyczących przygotowanych wzorów umów, dlatego nie doszło do ich podpisania.

Póki co krynickie izolatoria mają otrzymywać świadczenie za gotowość, bez przyjmowania osób chorych.

Do tej pory izolatorium działa w hotelu „Wyspiański” w Krakowie, w którym przebywa kilkanaście osób, a może ono przyjąć około dwustu chorych. Drugie izolatorium w Krakowie jest przygotowane w hotelu „Alf”.

Polecenia wojewody posiadają rygor natychmiastowej wykonalności. Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

(MK) fot. ilustracyjne

Żródło: własne, Piotr Ryba, burmistrz,







Dziękujemy za przesłanie błędu