Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
29/12/2023 - 14:30

Spółka NIK wypłaca zaległe pieniądze podwykonawcom budującym stadion Sandecji. To ponad 1,4 mln złotych

Spółka Nowosądecka Infrastruktura Komunalna uruchomiła pierwsze płatności dla podwykonawców, którzy realizowali prace na stadionie przy ul. Kilińskiego 47, wobec których Grupa Blackbird nie regulowała należnych zobowiązań. Pieniądze trafiły już do części podwykonawców w ramach zaakceptowanych umów podwykonawczych. Kwota, jaka trafi na konta firm jest znacząca.

- Łączna kwota wypłat to 1 406 578,93 zł brutto. Jest to pierwszy etap rozliczeń z podwykonawcami, którzy zostali prawidłowo zgłoszeni przez byłego już generalnego wykonawcę w ramach prac realizowanych na terenie inwestycji budowy stadionu miejskiego – wyjaśnia Anna Xymena Majkrzak, prezes spółki NIK. – Wypłacone środki pochodzą z zabezpieczonych przez spółkę NIK faktur, wystawionych przez Grupę Blackbird – dodaje prezes. 

Kolejna transza wypłat na rzecz zgłoszonych podwykonawców będzie możliwa po otrzymaniu od byłego generalnego wykonawcy pełnej informacji, związanej z wykonaną inwentaryzacją. 

– Spółka dokona wnikliwej analizy przedstawionej dokumentacji i jeśli nie będzie zastrzeżeń formalnych, będziemy mogli uruchomić kolejne przelewy dla podwykonawców – tłumaczy Anna Xymena Majkrzak. 

Nowosądecka Infrastruktura Komunalna informuje także, że spółka

nie może wypłacić zaległych należności wobec firm, które prowadziły prace podwykonawcze, ale nie zostały oficjalnie zgłoszone przez Grupę Blackbird w ramach zaakceptowanych umów podwykonawczych.

Co mogą zrobić ci podwykonawcy?

- Firmy znajdujące się w podobnej sytuacji, powinny zwrócić się z roszczeniem do byłego generalnego wykonawcy, a w przypadku braku skuteczności takich działań, mają prawo wystąpić na drogę postępowania sądowego – dodaje pani prezes.

(Opr. [email protected], fot. RG, źródło: nikns.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu