Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
10/05/2022 - 21:55

Spółka MPEC dostanie 7,5 miliona złotych. Kupi za to jedną rzecz

Miasto Nowy Sącz, można powiedzieć „sprezentowało” 7,5 mln złotych Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. Tym darem spółka nie będzie się jednak długo cieszyć.

Za chwilę – po wykupie terenu, na którym MPEC prowadzi działalność, większość tych środków wróci do darczyńcy. Tak oto w skrócie można opisać operację dokapitalizowana tej jednej z kluczowych spółek, nad którą miasto ma pełną, stuprocentową kontrolę. Kwota 7,5 mln złotych została przeznaczona z ponad 97 mln złotych wolnych środków, które zostały wypracowane przez miasto.

Otrzymanie takiej sporej kwoty potwierdził "Sądeczaninowi" Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu. Jak przyznaje szef ciepłowniczej spółki pozwoli ona na zwiększenie kapitału zakładowego spółki z 17 do ponad 24 mln złotych.

- Rzeczywiście otrzymujemy 7,5 mln złotych, z czego 7,1 mln wydamy na zakup terenu (działek), na którym mieści się nasza spółka – tłumaczy prezes Paweł Kupczak. – Szkopuł w tym, że do tej pory nie jesteśmy właścicielem tego terenu. Jego posiadaczem jest obecnie miasto, a spółka MPEC miała jedynie prawo do użytkowania wieczystego. Mam nadzieję, że już niedługo, dzięki tym funduszom teren przy ul. Wiśniowieckiego (tam jest główna siedziba spółki) oraz teren przy ul. Lwowskiej będzie nasz. My tej gotówki nie będziemy praktycznie oglądać.

Prezes Paweł Kupczak nie kryje radości z dokapitalizowania przez miasto spółki. Większy kapitał zakładowy oznacza, że kiedy teraz spółka będzie otrzymywała dotacje pieniężne z różnych źródeł nie będzie musiała sporządzać modelu finansowego, pokazującego różnego rodzaju wskaźniki (co było koniecznością przy niższym kapitale – przyp. red.).

- Przy obecnym kapitale zakładowym te wskaźniki były niestety coraz gorsze – dodaje prezes Kupczak. – Czym to groziło? Chociażby tym, że mając niskie wskaźniki mogliśmy mieć całkowicie zablokowaną możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy na zadania inwestycyjne. Dzięki dokapitalizowaniu nasza spółka będzie więcej warta.

MPEC wykupi od miasta około 4 ha terenu przy ul. Wiśniowieckiego. Na nim znajdują się obecnie budynek administracyjny spółki, kotłownie, duży plac, na którym składowany jest węgiel i zrębka drzewna. Zostanie też wykupiony teren przy ul. Lwowskiej, na którym znajduje się infrastruktura ciepłownicza spółki.

Pozostała kwota – 400 tys. złotych, jak przyznaje prezes Kupczak zostanie przeznaczona na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej. Będą wykonywane nowe przyłącza.

[email protected], fot. MPEC w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu