Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
23/06/2021 - 15:40

Spis powszechny. Rachmistrzowie już zaczynają pukać do naszych drzwi

Jedni zrobili to przez Internet, inni zadzwonili na infolinię, ale są też i tacy, którzy z udziałem w spisie powszechnym się ociągają. Teraz do ich drzwi mogą zapukać rachmistrzowie, którzy od środy ruszyli w teren, żeby przeprowadzać wywiady bezpośrednie.

Gdzie mieszkamy, jaki mamy zawód, jakiego jesteśmy wyznania, między innymi na takie pytania będziemy musieli  odpowiadać rachmistrzowi. Od dziś może zapukać do drzwi tych, którzy dotychczas jeszcze nie spisali się samodzielnie przez internet, infolinię ani też nie uczestniczyli w wywiadzie telefonicznym. Odmówić nie można, bo to ustawowy obowiązek..

Każdy rachmistrz spisowy  musi mieć  identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony – informuje na swoich stronach Główny Urząd Statystyczny.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl, poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99.  Najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). O pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Narodowy Spis Powszechny ruszył z początkiem kwietnia. Z tym obowiązkiem warto się pośpieszyć. Ci, którzy zrobią to samodzielnie przez internet, mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w specjalnej loterii. Cała pula warta jest blisko 2,2 miliona złotych. Do rozlosowania jest szesnaście aut osobowych i i 1440 kart płatniczych o wartości 1000 zł lub 500 złotych.

Co zrobić, żeby los mógł się do nas uśmiechnąć?  Na stronie spis.gov.pl. trzeba pobrać i zachować liczący dziesięć znaków kod uprawniający do udziału w loterii i zgłosić go na stronie loteria.spis.gov.pl do 7 lipca – wyjaśnia szefowa krakowskiego Urzędu Statystycznego. Losowanie wygranej odbędzie się 14 lipca.

Ze względu na pandemię tym razem spis powszechny odbywa się także przy pomocy internetu. Jak to zrobić?  Po zalogowaniu na stronie spis.gov.pl. należy uzupełnić wymagane danych w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie GUS. Każda osoba dokonująca spisu przez Internet jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła

Ponieważ nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do Internetu, urzędy statystyczne, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić komputery. Każdy zainteresowany może spisać się w godzinach pracy urzędów.  Czytaj też  Nowy Sącz słabo liczy się dla Polski

W przypadku tych, dla których z różnych powodów samodzielny spis online okaże się niemożliwy przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać spisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię pod numerem 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. MUWDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021