Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/10/2014 - 08:00

Spadek bezrobocia. Trwała tendencja?

Spadek bezrobocia ma charakter trwały. Tak twierdzą urzędnicy resortu Pracy i Polityki Społecznej. O kolejnym spadku liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia informuje także Główny Urząd Statystyczny. Jak to wygala w świetle statystyk Sądeckiego Urzędu Pracy?
Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy według stanu z końca sierpnia znów zaczęła spadać. W tym okresie w ewidencji miejskiego pośrednika znajdowało się 4 354. To o 43 osoby mniej niż w końcu lipca bieżącego roku i o 620 osób mniej w porównaniu do stanu z końca sierpnia ubiegłego roku. Po niewielkim wzroście w lipcu spowodowanym napływem tegorocznych absolwentów liczba bezrobotnych znów zaczęła spadać - donosi wydawany przez SUP miesięcznik Sądecki Rynek Pracy.

-Od początku roku liczba bezrobotnych zmniejszyła sie o 821 osób, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano spadek o 322 osoby. Zdecydowana większość sadeckich bezrobotnych to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy (4 354 osoby, 88,3 proc. ogółu zarejestrowanych). Liczba i udział procentowy tej grupy osób utrzymuje sie na stałym, bardzo wysokim poziomie. Przypomnijmy, że osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy t o między innymi osoby bezrobotne do 25. i powyżej 50. roku życia, bez kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego i wykształcenia średniego oraz bezrobotne długotrwale i niepełnosprawne - tłumaczy Wiesław Turek z SUP.

W Sadeckim Urzędzie Pracy najliczniejszą grupa bezrobotnych szczególnej sytuacji na rynku pracy są bezrobotni długotrwale czyli tacy, którzy pozostają w rejestrze łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych. Jest ich 2 453, o 68 więcej niż w poprzednim miesiącu Wzrósł także udział procentowy tej grupy bezrobotnych: w sierpniu stanowili 56,3, podczas gdy w lipcu 48,1. Oznacza to wzrost o 8,2 punktu proc.

Znacznie bardziej optymistyczna jest analiza danych dotyczących osób do 25. roku życia. W ciągu miesiąca ubyło 220 takich bezrobotnych. Obecnie jest ich 685. Wyraźnie spadł także udział procentowy bezrobotnych do 25. roku życia, obecnie stanowią 15,7 proc. ogółu zarejestrowanych. Przed miesiącem udział młodych bezrobotnych wynosił 18,2 proc. Pamiętając, że na początku lipca zanotowaliśmy zwiększony napływ absolwentów, spadek o 2,5 punktu proc. świadczy o niezłej kondycji rynku pracy.

Wiek najwyraźniej ma znaczenie dla pracodawców, bo w sierpniu o 3 punkty proc. wzrósł udział osób bezrobotnych w wieku 50+. Co ciekawe, w liczbach bezwzględnych jest ich mniej niż w lipcu (o 32 osoby), ale spadek liczebności innych grup był większy.

Prawo do zasiłku miało w końcu sierpnia 519 osób, czyli zaledwie 11,9 proc. ogółu zarejestrowanych. To o 1,4 punktu proc. mniej niż w lipcu; odsetek uprawnionych do zasiłku cały czas spada. To niewątpliwie skutek rozpanoszenia sie na naszym rynku pracy umów śmieciowych, które nie pozwalają osiągnąć warunków niezbędnych do uzyskania prawa do zasiłku - wyjaśnia Wiesław Turek - Przypomnijmy, że prawo do zasiłku mają bezrobotni, dla których nie ma propozycji pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, 18 miesięcy poprzedzających dzien. zarejestrowania, łącznie przez co najmniej 365 dni byli zatrudnienie i osiągali wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za prace, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

W Sadeckim Urzędzie Pracy rejestrują sie także osoby poszukujące pracy. W końcu czerwca było ich w ewidencji 220. Mogą to być osoby bezrobotne zarejestrowane w innych urzędach lub zatrudnione, które poszukują innej pracy. Status poszukującego pracy uprawnia do korzystania z usług rynku pracy, czyli pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i w pewnych warunkach ze szkoleń.

Liczba ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędu w sierpniu wyniosła 116 i była o 6 niższa niż w poprzednim miesiącu. Była także o 226 niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, trzeba jednak pamiętać, że sierpień był w ubiegłym roku miesiącem wyjątkowym, do Urzędu spływały oferty pracy w Trzech Koronach. Zdecydowana większość (97 ofert) dotyczyło pracy niesubsydiowanej i pochodziło z sektora prywatnego (107) - czytamy W Sądeckim Rynku Pracy

W sierpniu podjęły prace 154 osoby, w tym 9 subsydiowana. To mniej niż w poprzednim miesiącu, kiedy zanotowano 226 podjęć pracy. Na sadeckim rynku pracy nadal poszukiwani sa miedzy innymi przedstawiciele handlowi, pojawiła sie oferta dla kucharza, piekarza i cukiernika. Na zatrudnienie mogą liczyć także monterzy podzespołów elektronicznych, kierowcy i doradcy klienta w branży finansowej.

Oprac. (mika)
Źródło: SUP
Fot. archiwum
 






Dziękujemy za przesłanie błędu