Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
12/07/2017 - 13:20

SOR w Nowym Sączu: Selfie można robić mimo zakazu fotografowania

Mamy już wyjaśnienia szpitala w sprawie zakazu robienia zdjęć pacjentom i personelowi. Okazuje się, że od zasady są wyjątki, selfie i fotografowanie osoby, która wyraża na to zgodę nie jest zabronione, a rzecznik placówki dołączyła do wyjaśnień cały spis przepisów, które uprawniają szpital do nałożenia zakazu.

O kontrowersjach, jakie wywołały wśród sądeczan tabliczki z zakazem robienia zdjęć na Sadeckim oddziale Ratunkowym pisaliśmy w publikacji: SOR: szpital wprowadził całkowity zakaz robienia zdjęć i nagrywania personelu i pacjentów

- Z treści tych przepisów (patrz spis poniżej – dop. red.) wynika obowiązek dla udzielającego świadczeń zdrowotnych zadbania o dobra osobiste - zwłaszcza te najbardziej wrażliwe, czyli dotyczące stanu zdrowia pacjenta – podkreśla Agnieszka Zelek-Rachtan, rzecznik prasowy szpitala.

- Taki zakaz jest zatem w pełni uprawniony o ile uwzględnia, a tak jest w tym przypadku, możliwość robienia zdjęć, filmowania za zgodą pacjenta i jeśli dotyczy utrwalania wyłącznie jego wizerunku, a nie innych osób. A więc wciąż możliwe jest nagrywanie, ale tylko osób, które wyraźnie na to wyrażą zgodę – zastrzega.

Jest jednak jedno, ale są sytuacje, kiedy zdjęć nie można robić pod żadnym pozorem i niezależnie od okoliczności. Kiedy?

- Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy sytuacji, w których używanie urządzeń utrwalających obraz czy dźwięk, przekazujących obraz lub dźwięk, mogłoby zakłócić pracę urządzeń medycznych i zagrażać bezpieczeństwu pacjenta.

 Zakaz obowiązuję na wszystkich oddziałach Szpitala.

Podstawa prawna do wprowadzenia zakazu to:

- paragraf 135 Regulaminu Organizacyjnego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.( wprowadzone w maju 2016 r. po konsultacjach z Rzecznikiem Praw Pacjenta0

 - art. 20 ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1318), zgodnie z którym:

"1.  Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności, w szczególności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.

2.  Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności."

- art. 21 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta:

1.  Na życzenie pacjenta przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska.

 2.  Osoba wykonująca zawód medyczny udzielająca świadczeń zdrowotnych pacjentowi może odmówić obecności osoby bliskiej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta. Odmowę odnotowuje się w dokumentacji medycznej."

- art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 439 z późn. zm.), zgodnie z którym:

"Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach."

- ponadto zgodnie z art. 81 par. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 880):

"1.  Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie."

 ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info Facebook







Dziękujemy za przesłanie błędu