Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
20/02/2018 - 08:10

Smog atakuje Limanowszczyznę. Tragiczne powietrze, choć za oknem słońce i mróz!

Choć za oknem świeci piękne, zimowe słońce i temperatura jest ujemna, smog szaleje na Limanowszczyźnie. Zobacz, co pokazują stacje pomiarowe i lepiej zostań w domu!

Smog szaleje na Limanowszczyźnie. Każda z trzech stacji pomiarowych na terenie powiatu pokazuje bardzo złą jakość powietrza. Choć przedpołudnie wydaje się słoneczne, mroźne i wręcz bajkowe, lepiej nie wychodzić z domu.

Powyższe zdjęcie to dym z komina jednego z budynków przy ul. J. Marka w Limanowej, nadesłane nam kilka dni temu przez czytelnika. 

Zobacz też: Ostatnia droga Władysława Frączka. Limanowa pożegnała artystę [Zdjęcia]

W stacji pomiarowej w Limanowej na ul. Jana Pawła II, dzisiejszego poranka mamy stężenie pyłu PM 2,5 aż 515 proc. przy pięciostopniowym mrozie. Nie lepiej jest ze stężeniem pyłu PM 10, które wskazuje 302 proc.

Nie lepiej jest w Tymbarku, gdzie stacja pomiarowa zamontowana na przedszkolu samorządowym pokazuje stężenie pyłu PM 2,5 aż 509 proc. przy nieco większym mrozie, bo -6 stopni Celsjusza. Podobnie jest ze stężeniem pyłu PM 10, które wynosi 367 proc. 

Najbardziej niespodziewany wynik daje Laskowa. Dzisiejszego poranka stężenie pyłu PM 2,5 wynosi tam aż 955 proc. przy -5 stopniach Celsjusza. Równie przerażające jest stężenie pyłu PM 10, które dzisiejszego ranka utrzymuje się na poziomie 919 proc. 

Warto sobie uświadomić, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie wielkich miast, ale i małych miejscowości. Skąd takie przerażające wyniki? Z pewnością wpływ na stan powietrza ma palenie śmieci, które w naszym rejonie niestety wciąż często nie jest postrzegane jako nic złego. 

Wciąż obowiązuje również I stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, wydany przez Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. 

Zobacz też: Limanowa: pożegnanie dwóch policjantów

Nie dajmy się zwieść słonecznej na pozór pogodzie. Przy takich wartościach zanieczyszczenia powietrza zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest niewychodzenie z domu bądź unikanie dłuższego przebywania na zewnątrz. Zimowe spacery, jazda na sankach czy lepienie bałwana niestety będzie musiało poczekać!

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020