Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
07/05/2021 - 18:40

Śmieci z tafli Jeziora Rożnowskiego będzie zbierała barka? To może się udać

Kilka dni temu pisaliśmy o inicjatywie właścicielki domku letniskowego w Gródku nad Dunajcem, poruszonej stanem Jeziora Rożnowskiego, a dokładnie zatrważającą ilością śmieci, jaką można było tu znaleźć przez weekend majowy. W tej sprawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami gminy. Zapadły konkretne decyzje.

Czytaj też: Spotkanie przy stole z opon i drzwi lodówki. Mieszkańcy walczą o czyste jezioro

- Jestem miło zaskoczona, że spotkanie się odbyło i – co ważniejsze – że udało się porozmawiać z władzami gminy, sołtysem Rożnowa i z przedstawicielem spółki Tauron – pisze organizatorka spotkania, Helena Plewińska. Dowiedzieliśmy się, że rozmowa trwała około 40 minut i przebiegła w dobrej atmosferze, w dodatku na świeżym powietrzu. Zmianie uległo miejsce spotkania – zamiast nad brzegiem jeziora mieszkańcy spotkali się z władzami w rożnowskim amfiteatrze.

- Wymieniliśmy się doświadczeniami. Zrodziły się dwa nowe pomysły, a kilka starych inicjatyw zostało przypomnianych – relacjonuje dalej nasza czytelniczka. Najważniejsze, że zapadła deklaracja o współpracy w sprawie czystości jeziora. Wiodącym pomysłem ma być zorganizowanie barki zbierającej śmieci z tafli Jeziora Rożnowskiego, przynajmniej raz w miesiącu. Taką inicjatywę trzeba dokładnie przeanalizować i uregulować pod względem prawnym. Pozostaje oczywiście jeszcze jedno pytanie: kto za to wszystko zapłaci?

Wygląda na to, że przed lokalną społecznością i władzami gminy naprawdę dużo pracy. – Spółka Tauron podtrzymuje chęć zorganizowania debaty, która była planowana już wcześniej, przed pandemią. Rozmawialiśmy też o ponownym podjęciu rozmów z ministerstwem środowiska, Skarbem Państwa, RDOŚ oraz pozostałymi podmiotami, które mogłyby mieć wpływ na zmiany stanu jeziora – dodaje pani Helena. – Planujemy zaangażować wolontariuszy w zbieranie śmieci nad jeziorem. Tauron deklaruje wsparcie w postaci zapewnienia worków na odpady i rękawic. Gdyby udało się znaleźć i włączyć w akcję lokalnego przedsiębiorcę, to powinniśmy wystartować jeszcze w tym roku, latem.

Mieszkańcy Gródka nad Dunajcem i przedstawiciele gminy zadeklarowali chęć współpracy. Mają wspólny cel i konkretny plan, który zamierzają zrealizować. Tym razem się uda? (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum prywatne, czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu