Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
11/09/2020 - 11:10

Śmieci w Sączu tanie jak barszcz? Takich cen może pozazdrościć nam cała Polska

2989 złotych – tyle rocznie zapłaci statystyczna rodzina za usługi komunalne w Nowym Sączu w 2020 roku. To najmniej w Małopolsce. Nasze miasto znajduje się na czele ogólnopolskiego rankingu dotyczącego cen za odbiór odpadów komunalnych. Sytuacja może się jednak drastycznie zmienić.

Zobacz również: Sądeckie ruszyło na podbój całej Polski. Wielka promocyjna ofensywa powiatu

W rankingu Curulis wzięto pod uwagę koszty za korzystanie z usług komunalnych,  takich jak zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania. Ile wyda na to statystyczna, 4-osobowa rodzina w 2020 roku?

Ranking obejmuje ceny w miastach powiatowych z końca czerwca 2020 roku. W całej Polsce najwięcej wydajemy na wodę i ścieki. Z kolei co roku więcej płacimy za odbiór odpadów komunalnych.

Województwo małopolskie należy do tych droższych. Średni roczny koszt korzystania z usług komunalnych wynosi ponad 3600 złotych. Jak w rankingu wypadł Nowy Sącz? Zaskakująco dobrze.

Nowy Sącz pojawił się na drugim miejscu w kategorii odbiór odpadów komunalnych. Na pierwszym miejscu uplasowało się miasto Słubice. Nowy Sącz jest więc drugim miastem w Polsce, gdzie za wywóz śmieci płaci się tak mało. Koszt odbioru odpadów dla 4-osobowej rodziny rocznie wynosi 360 zł. Nasze miasto przeskoczyło w rankingu aż o 8 miejsc w górę, względem roku poprzedniego.

Sądecka rada miasta głosowała jednak za podwyżką opłat za odbiór odpadów komunalnych. Od 1 września stawki miałyby wzrosnąć trzykrotnie. Aktualnie ustawą o podwyższeniu opłat za wywóz śmieci zajmuje się Regionalna Izba Obrachunkowa. Czytaj więcej na ten temat: Nowy Sącz: RIO wszczęło postępowanie o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej.

Nowy Sącz jest najtańszy w całej Małopolsce. Roczny koszt za usługi komunalne dla statystycznej rodziny wynosi 2989 złotych. Miasto awansowało o 64 miejsca względem poprzedniego roku i teraz zajmuje 86 pozycję. Wśród miast od 50 do 100 tysięcy mieszkańców Nowy Sącz uplasował się na 16 miejscu.

Gorzej jest w Gorlicach, które znajduje się na miejscu 125 w rankingu ogólnym. Tam koszty przekraczają 3180 złotych. Jeszcze niżej uplasowała się Limanowa – miejsce 271. Mieszkańcy miasta co roku na usługi komunalne wydają blisko 4 tysiące złotych. Lepszy od Limanowej jest nawet Kraków – tam stawki nie przekraczają 3500 złotych.

Najdrożej w Małopolsce jest w Dąbrowie Tarnowskiej (4315 złotych). Gdyby mieszkańcy tego miasta postanowili przeprowadzić się do Nowego Sącza, rocznie zaoszczędziliby ponad  1300 złotych. (PS)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)