Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/11/2021 - 09:10

Słoneczny, rześki poranek w Nowym Sączu ze złą wiadomością

Tej nocy temperatura spadła poniżej zera, więc kopciuchy poszły w ruch. Brudna, szara mgła unosi się nad miastem, choć wydaje się, że mamy przyjemny, rześki poranek. I znowu smog dusi Nowy Sącz. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ogłosił pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem.

Temperatura w nocy spadła poniżej zera  i z kopciuchów poszedł czarny, toksyczny dym, który dławi oddech. W mieście obowiązuje smogowy alert. Został ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem, który obowiązuje od rana do  północy.  

- Istnieje ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne – brzmi ostrzeżenie.

To  oznacza, że obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno , typu kozy czy piece kaflowe jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Czytaj też Likwidacja sądeckich kopciuchów to totalna porażka? Mamy niechlubny ranking gmin 

Poranek  jest rześki i słoneczny, ale spacerów powinni dziś  unikać ci, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności. Przy wiszącym nad miastem smogu tego typu dolegliwości mogą się nasilić.

- Zanieczyszczone powietrze niszczy drogi oddechowe - mówiła w rozmowie z „Sądeczaninem” Jadwiga Żółcińska, lekarz pulmonolog. - Zwiększa się niedotlenienie naszego organizmu. Pojawiają się takie choroby jak zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna  choroba płuc, astma oskrzelowa, rozedma płuc i niewydolność oddechowa – wylicza lekarka. = Może wystąpić także chroniczny kaszel.

Czytaj też Jego ostatnia wizja się spełniła. Potworna przepowiednia Jackowskiego

Lepiej też dziś odpuścić wietrzenie mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze! - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.(jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu