Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/09/2013 - 10:58

Śladami podziemia. Książka o partyzantach z rejonu Tęgoborza

We wtorek (17 września) o godz. 17 w Gimnazjum w Tęgoborzu odbędzie się promocja książki „Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939-1953”.
Zbiorowa publikacja pod red. Dawida Golika to 21. tom serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL”, wydawanej wspólnie przez Oddział IPN w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej. Książka „Śladami podziemia” powstała w oparciu o referaty wygłoszone na konferencji, która odbyła się 11 listopada 2011 roku w Tęgoborzu (Tęgoborze: W okresie próby zdali egzamin z patriotyzmu).
Jest to pierwsza tego typu publikacja, w której została przedstawiona historia działań partyzanckich w rejonie gminy Łosina Dolna i Chełmiec. To tereny działał oddziału Józefa Toczka „Topora”, a po 1945 roku oddziału „Wojsko Polskie” pod dowództwem Władysława Janura „Białego” i Jana Peciaka „Graba” oraz oddziału „Wojsko gen. Andersa”, którego dwaj ostatni żołnierze zostali zabici przez obławę UB 2 października 1953 roku w Klęczanach – mówi Tomasz Kosecki.
W książce, do której przedmowę napisał Maciej Korkuć, przeczytać można historyczne rozprawy: Tomasza Koseckiego, Podziemie zbrojne w okolicy Tęgoborza w latach 1939–1945; Grzegorza Olszewskiego, Represje niemieckie wobec mieszkańców i straty wojenne na terenie gminy Łososina Dolna; Michała Wenklara, Podziemie niepodległościowe w Polsce po II wojnie światowej; Dawida Golika, Oddziały partyzanckie „Wojsko Polskie” i „Wojsko Generała Andersa” w rejonie Tęgoborza w latach 1945-1953 oraz Marcina Kasprzyckiego, Milicja Obywatelska w powiecie Nowy Sącz w latach 1945-1949.

***
„Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939-1953”, red. Dawid Golik, Kraków 2013, 168 s.
21. tom serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL”, wydawanej wspólnie przez Oddział IPN w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej.

Położone na Sądecczyźnie Tęgoborze nie jest szerzej znane poza Małopolską. Sceptyk mógłby zatem powątpiewać, czy opowieść o losach jego mieszkańców – a także okolicznych miejscowości – w latach 1939–1953 może znacząco wzbogacić pamięć o wydarzeniach z czasów II wojny światowej i powojennej instalacji systemu komunistycznego w Polsce. Nie miałby jednak racji. Ta lokalna, wydawałoby się, historia zmagań z okupacją niemiecką i sowiecką oraz peerelowskim aparatem represji w mikroskali przedstawia bowiem zjawiska, które w tym okresie stały się doświadczeniem całej Polski. Losy jej bohaterów były udziałem setek tysięcy Polaków, którzy stawili czoła totalitarnym reżimom, a zarazem musieli przystosować się do realiów życia przez te reżimy narzuconych. Poznając owe doświadczenia, możemy lepiej zrozumieć istotę działalności podziemnej – zarówno jej najbardziej spektakularny wymiar: akcje zbrojne, jak i codzienność: funkcjonowanie żołnierzy podziemia w społeczności lokalnej, z której wywodzili się także niekiedy ich przeciwnicy – pracownicy komunistycznego aparatu represji czy konfidenci. To bohaterowie z krwi i kości, zaś ich losy są „z życia wzięte". Tyle że to życie było niezwykłe – dramatyczne jak czasy, gdy się toczyło (Źródło: Instytut Pamięci Narodowej).

Dystrybucja:
Księgarnia internetowa www.ipn.poczytaj.pl
Ośrodek Myśli Politycznej [email protected]
tel./faks 012 632 33 62 BEZPŁATNIE 012 632 33 62, 632 33 82

(JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu